Fot. Flickr.com
Szybsza zmiana sprzedawcy energii
Jak wyjaśnia w rozmowie z Newseria Wojciech Tabiś z PTPiREE (Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej) powstający centralny system wymiany informacji ma usprawnić zmianę sprzedawcy energii dla firm i domu. Dzięki temu systemowi dane z pomiarowych punktów będą przekazywane do sprzedawców prądu. W tej chwili wymiana danych odbywa się w formie papierowej za pośrednictwem pięciu różnych platform. Biorąc pod uwagę fakt, że nowego sprzedawcę energii elektrycznej wybieramy najczęściej pod koniec roku, co generuje duże ilości spraw, ich przetwarzanie znacznie się wydłuża. Nowy system ma spełniać europejskie standardy i przyspieszyć proces zmiany.
Zdalny odczyt zużytej energii
W Polsce trwa właśnie proces wdrażania inteligentnych liczników prądu, które dają możliwość przesyłania danych o zużyciu energii do dystrybutora. Dzięki temu usprawnia się także proces wystawiania faktur za prąd, a odbiorca płaci za faktycznie zużytą energię a nie na podstawie prognoz zużycia.
Faktury za prąd
Zmiany można także zauważyć w fakturowaniu za dystrybucje oraz energię czynną. Odbiorcy energii otrzymują albo jeden zbiorczy rachunek albo dwa osobne. Jak podkreśla Wojciech Tabiś administracja oraz prawo regulujące rozliczanie nadążają za liberalizacją rynku energii. Korzyścią dla odbiorców, którzy zmienili sprzedawcę jest zapewne jedna faktura za prąd wystawiana na podstawie tzw. GUD (generalne umowy dystrybucyjne). Wówczas obowiązek wystawienia rachunku spoczywa na sprzedawcy energii elektrycznej. On też jest odpowiedzialny za ściągnięcie należności od klientów i przekazanie części dystrybutorowi. Warto dodać, że firmy dystrybucyjne w takich przypadkach wymagają od spółek obrotu sporych zabezpieczeń finansowych.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna