Etykiety energetyczne
Start Etykiety energetyczne Etykieta energetyczna żarówki
Artykuł

Etykieta energetyczna żarówki

Swoją etykietę energetyczną posiadają również źródła światła mające swoje zastosowanie w gospodarstwie domowym. Co można się z niej dowiedzieć?

Które źródła światła muszą mieć etykietę?

Nie wszystkie źródła światła są objęte obowiązkiem posiadania energetycznej etykiety. Muszą je natomiast posiadać:

  • Żarówki do ogólnych celów oświetleniowych 200 W;
  • Inne żarówki nieposiadające odbłyśnika (m.in. kuliste) 100 W;
  • Wszystkie świetlówki jednotrzonkowe;
  • Wszystkie świetlówki energooszczędne
  • Świetlówki liniowe, które mają rurę o średnicy 16, 26 oraz 38 mm (T5, T8, T12) 58 W albo 6500 lm;
  • Wszystkie świetlówki kołowe;
  • Wszystkie jednostronnie trzonkowane żarówki halogenowe na napięcie sieciowe;
  • Dwustronnie trzonkowane żarówki halogenowe 300 W.

Klasa energetyczna

Za jej pomocą jest określana sprawność energetyczna danego źródła światła. Występuje tu siedem klas – od A do G, gdzie A to największa sprawność, G najmniejsza. W klasach A i B znajdują się świetlówki liniowe i kompaktowe, w klasie D przeważnie żarówki halogenowe a w klasach E oraz F tradycyjne żarówki.

A

B

C

D

E

F

G

20-50%

50-75%

75-90%

90-100%

100-110%

110-125%

>125%

Żarówki najbardziej energochłonne zostały wycofane ze sprzedaży. Jednak przed zakupem warto spojrzeć na etykietę energetyczną, aby sprawdzić, jaką energooszczędnością cechuje się dana żarówka. Warto podkreślić, że świetlówka kompaktowa w klasie A do wyprodukowania identycznego strumienia świetlnego pobierze tylko 1/3 energii, której domagałaby się halogenowa żarówka z klasy C. Decydując się, zatem na kupno żarówki cechującej się największą energooszczędnością można liczyć na spore oszczędności. Dodatkowo można użyć kalkulatora energii.

Strumień światła

Na etykiecie energetycznej żarówki znajduje się także informacja o strumieniu świetlnym. Dzięki pomiarowi w lumenach (lm) świetlnego strumienia jest możliwe porównanie w sposób bezpośredni ilości światła. Po wprowadzeniu na rynek nowych energooszczędnych żarówek dokonywanie porównania watów w zasadzie nie ma sensu, i co warto podkreślić może nawet wprowadzać nas w błąd. Żarówka, która posiada świetlny strumień 1300-1530 lm to odpowiednik 100 watowej tradycyjnej żarówki. Natomiast w przypadku strumienia 220-2250 lm odpowiednikiem jest żarówka o mocy 25 watów.

Żywotność

Nalepka informuje nas również o czasie świecenia żarówki. Żywotność tego produktu jest oczywiście wyrażana w liczbie godzin. Średni czas świecenia żarówki to 1000 godzin w skali roku. Na czym opiera się owe wyliczenie? Założono, iż żarówka dziennie świeci średnio przez 3 godziny. Warto podkreślić, że żarówki działające non stop zużywają się szybciej, natomiast święcące krótko charakteryzują się dłuższą żywotnością. Jeśli chodzi o niektóre kompaktowe świetlówki to znaczenia ma także ilość włączeń oraz wyłączeń. Żywotność tego rodzaju produktu jest różna. Przykładowo, zwykłe żarówki ok. 1000 godzin a kompaktowe 15000 godzin. Jeszcze większą żywotność mają żarówki LED. Warto na to zwracać uwagę, bowiem im dłuższy okres świecenia tym większa wygodo i oszczędności.

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Etykieta energetyczna budynku
01 Styczeń 1970
Swoją etykietę energetyczną mają nie tylko urządzenia elektryczne typu pralki, lodówki czy zmywarki. Etykietę energetyczną posiadają także budynki. Ko...
Etykieta energetyczna urządzeń do przechowywania wina
01 Styczeń 1970
Etykietę energetyczną mają również urządzenia do przechowywania wina. Jak ją czytać? Które informacje są najistotniejsze?
Znaki ekologiczne
01 Styczeń 1970
Wchodząc do sklepu widzimy sprzęty oklejone nie tylko reklamowymi banderami. Przedstawiane Twoim oczom logo niewiele mów, a sprzedawca także nie jest ...
Klasa a+ czy a++, co oznaczają plusy?
01 Styczeń 1970
Wejście w życie nowych przepisów Parlamentu Europejskiego i Rady, odnośnie etykiet energetycznych, ma ogarnąć chaos, jakie zapanował na rynku urządzeń...
Jaki sprzęt jest energooszczędny?
01 Styczeń 1970
Kupując sprzęt czy to AGD, czy RTV warto kierować się nie tylko kwestią finansową, ale i również energooszczędnością. Najnowsza technologia pozwala na...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7