Fot. Flickr.com
Etykieta energetyczna
Z tym oznakowanie spotkamy się na pewno, jest on bowiem wymagana przepisami UE.W zależności od sprzętu informuje nas o zużyciu wody (pralki, zmywarki), poziome hałasu, wydajności np. wirowania, ale zawsze o szacunkowym, rocznym poborze energii. Sprzęty szereguje się w klasy najbardziej energooszczędne (klasy A) oznaczone są kolorem zielonym.
Energy Star
Oznaczenie powstało wStanachZjednoczonych, gdzienajbardziej energooszczędne sprzęty oznaczane są małą gwiazdką na jasnoniebieskim tle. Znaczek informuje nie tylko o niskim pomorze energii ale także o niskim wydzielaniu gazów do atmosfery, co ma wpływ na zmniejszenie efektu cieplarnianego.
Der blaue Engel
Znak wprowadziło niemieckie Ministerstwo Ochrony Środowiska, jest najstarszym oznaczeniem ekologicznym. Oznaczenie to dotyczy opakowania, jaki i surowców z jakich wytworzony jest sprzęt. Jeśli znajdziemy je na elektronice oznacza to, że poszczególne części sprzętu można poddać recyklingowi. Można je znaleźć na sprzętach różnego typu od zegarków po piłę mechaniczną.
Eco Label
Przyznaje się je sprzętom spełniający bardzo restrykcyjne normy odnośnie ochrony środowiska. Otrzymują go sprzęty, których wpływ jest jak najmniej szkodliwy, na polskim rynku najczęściej spotyka się pralki i telewizory oznaczone tzw. "stokrotką", jednak oznacza się nim także usługi.
Oznaczenia, certyfikaty
Dokumenty zaświadczając o tym, że dany sprzęt spełnia wymagane kryteria, w związku z tym producent może danym znakiem oznaczyć swój produkt. Istnieje wiele typów oznaczeń wiele stosowanych jest do produktów spożywczych jednak w związku z rznącym zużyciem energii UE zdecydowała się na wprowadzenie etykiety energetycznej. Jak wynika z opisu znaki powstają niemalże w każdym kraju, jednak coraz częściej można je spotkać na sprzętach dostępnych w Polsce.
Grazyna Kulik, Redaktor