Etykiety energetyczne wpływają na decyzje
System energetycznych etykiet można uznać za udany, bowiem jest to zaraz po cenie, najważniejszy czynnik, jaki wpływa na decyzje kupujących. Takie rozwiązanie wykazało się sporą skutecznością oraz jest pomocne konsumentom (np. obliczenie średniego zużycia energii w domu), dlatego też UE rozszerza stopniowo grupę produktów objętych obowiązkiem etykietowania.
Etykiety dla okien
W niedalekiej przyszłości obowiązkowe energetyczne etykiety będą się znajdować także na tych produktach, które nie pożerają energie, ale bezpośrednio wpływają na jej zużycie. Wśród tych produktów będą również okna pcv. Właściwości otworowej stolarki, bowiem mogą dokonywać zmian w energetycznej efektywności całego domowego gospodarstwa.
Co zawiera etykieta?
W przypadku okien dokonanie porównań produktów nie jest wcale prostą sprawą. Trzeba bowiem pamiętać, że na skuteczność tego produktu w izolowaniu ciepła wpływa wiele rzeczy. Przykładowo jest to nie tylko kształt, ale i nawet barwa okleiny. Przyjęto tzw. okno referencyjne – jednoskrzydłowe, wymiar: 1230 x 1480 mm. Etykiety energetyczne dla okien muszą mieć na względzie materiały, z jakich produkowana jest stolarka: aluminium, PCV, czy drewno. Jak dotąd nie wypracowano wspólnego, jednolitego wzoru etykietowania, jednak niektórzy producenci już wprowadzili etykiety dla swoich okien. Do tej pory wprowadzone w Europie systemy energetycznych etykiet dla tego rodzaju produktów nie mają na względzie tylko współczynnika przenikania ciepła U, ale pełny energetyczny bilans (różnica między zyskami a stratami ciepła).
Radosław Lis, Doradca energetyczny