Poradniki
Start Poradniki Pomiar energii elektrycznej
Artykuł

Pomiar energii elektrycznej

Energia to surowiec wykorzystywany do produkcji od dawna, od dawna też odbiorcy poszukują sposobów jak ją skutecznie oszczędzać. Poszukując oszczędności należy dokonywać pomiarów, szukać nieszczelności oraz modernizować sieci elektryczne.

Fot. Flickr.com

Dlaczego warto dokonywać pomiarów?

Niewiele osób zdaje sobie sprawęze skutków jakie pociąga za sobą używanie energii złej jakości, zwłaszcza w zakładach produkcyjnych. Skutki te mogą być natury ekonomicznej, bowiem przestoje jakie pojawią się na linii produkcyjnej wywołane awarią maszyn będą kosztowne. Jednak cena jaką przyjdzie zapłacić za korzystanie z niskiej jakości prądu może być wyższa, w skutek spadku intensywności oświetlenia, czy nieregularnej pracy silnika może dojść do wypadku w miejscupracy, porażenia prądem czy pożaru.

Pomiar sieci elektrycznych

W trosce o stan maszyn i urządzeń, pomiarypowinny być dokonywane raz na 4-6 lat. Jeśli zakład korzysta z większej ilości maszyn, przeprowadzał prace remontowe w wyniku, których mogło dojść do przewiercenia przewodów, bądź stwierdzono nieprawidłowe działanie maszyn i urządzeń, należałoby niezwłocznie dokonać pomiarów w celu eliminacji awariii nieprawidłowości. Panuje przeświadczenie, że im częstsze użytkowanie sieci tym większe jej zużycie (zużycie materiałów z jakich jest stworzona), a w konsekwencji większe zużycie prądu i prawdopodobieństwo awarii.

Rezystancja najważniejsza

Izolacja przewodów to nie tylko kwestia bezpieczeństwa użytkowania sieci czy urządzeń, dobrze zabezpieczone przewody przyczyniają się do prawidłowego działania całego układu elektroenergetycznego. Dlatego co jakiś czas powinno przeprowadzać się kontrole izolacji przewodów. Na spadek jakości rezystancji (oporu elektrycznego) ma szereg czynników takich jak wiek izolacji, częstotliwość korzystania z sieci, a zwłaszcza wilgoć i temperatura otoczenia. Pomiaru rezystancji dokonuje się urządzeniem zwanym induktorem (miernik induktorowy). Urządzenie to zasilane jest prądem stałym za pomocą prądnicy o dużej mocy, urządzenie bada rezystancję izolacji uwzględniając wpływ czynników atmosferycznych, które należy odpowiednio ustawić w opcjach urządzenia. Po wykonanym badaniu wiemy gdzie doszło do zużycia osłon kablowych, w ten sposób eliminujemy prawdopodobieństwo awarii i wypadku.

Analizatory

Z przyrządzeń tego typu korzystają większe przedsiębiorstwa, które systematycznie badają jakość energii w celu wyeliminowania strat energii jakie pociąga za sobą nieprawidłowo działająca sieć. Przyczyny spadku jakości energii są różnorakie, a źródło ich leży po stronie dostawcy jak i odbiorcy energii. Najczęściej występującymi czynnikami, które prowadzą do zakłóceń napięcia są: zwarcia sieci, nieodpowiednia kompensacja mocy biernej, przerwy w dostawach prądu, niedostateczna jakość urządzeń zasilających. Eliminacja tego typu zaburzeń jest obowiązkiem dystrybutora. Odbiorca zaś może wyeliminować starty energii poprzez ponowne wymiarowanie instalacji odbiorczej i wymianę jej wadliwych elementów. Dlaczego dobra jakość prądu jest ważna? Spadek jakości energii pociąga za sobą spadek napięcia a to odbija się na pracy silnika, maszyna nie działa prawidłowo, jej praca jest przerywana. Niskie napięcie odbija się także na jakości oświetlenia pomimo korzystania z dobrej jakości żarówek. Z prądem jest jak z gazem na tym dobrej jakości wszytko szybciej się gotuje, a urządzenia lepiej pracują.

Diagnozowanie sieci

Diagnozowanie sieci to tematyka bardzo obszerna, a do przeprowadzenia pomiarów potrzeba bardzo wieluspecjalistycznych urządzeń. Pamiętajmy, że sieć elektryczna skalda się w wielu elementów, które ulegają zużyciu, korozji czy awariom. Bada się złącza prądowe, styki, parametry włączników RCD, rezystancję uziemienia czy kondycję poszczególnych podzespołów, dokonuje pomiarów elektrycznych, badań rezystancji izolacji czy analiz jakości zasilania. Wszystko to jest koniecznością, nie tylko ze względów ekonomicznych, ale, co jeszcze raz podkreślę ze względów ochrony życia i zdrowia.

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Jaka płyta: indukcyjna czy ceramiczna?
14 Styczeń 2015
Ring otwarty zobacz kto wygrał, która z płyt ceramicznych jest bardziej wydajna energetycznie a przy tym oszczędna.
Jak zmienić sprzedawcę prądu? Czy warto?
12 Styczeń 2015
Nie wiesz, jak zmienić sprzedawcę energii elektrycznej? Najpierw dowiedz, się czy zmiana sprzedawcy prądu jest dla Ciebie w ogóle opłacalna!
Oferta Tauron Produkt Oszczędny
11 Czerwiec 2015
Według Tauronu „Produkt Oszczędny” to propozycja dla osoby, która oczekuje oszczędnych rozwiązań, ceni rozwiązania internetowe oraz oczekuje bezpiecze...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7