Marek Wadowski, wiceprezes Taurona poinformował, że w przyszłym roku z powodu wzrostu cen uprawnień emisji dwutlenku węgla oraz cen węgla mogą wzrosnąć ceny energii.
Jak podaje wysokienapiecie.pl ceny energii w ostatnich dniach w tzw. szczycie były wyższe aż kilkakrotnie niż analogicznym okresie rok temu. Taka sytuacja ma miejsce nie tylko w Polsce, ale i także w innych krajach europejskich. Skąd takie skoki cen energii?
Biznesalert.pl powołując się na gazetę „Bristol Post” pisze, że mieszkańcy Wielkiej Brytanii będą płacić wyższe rachunki za prąd związku z budową nowego bloku elektrowni atomowej w Hinkley Point.
W sierpniu po raz pierwszy w tym roku ceny nośników energii poszły w górę. W porównaniu do poprzedniego miesiąca podwyżki wyniosły 0,7% - donosi BiznesAlert.pl powołując się na Monitor Cen Energii ośrodka WiseEuropa.
Kolejny miesiąc z rzędu ceny energii idą w dół. W porównaniu do czerwca br. za nośniki energii w lipcu płaciliśmy o 0,4% mniej. Największy wkład w spadek cen energii miały niższe ceny paliwa transportowego – wynika z Monitoringu Cen Energii przygotowanego przez WiseEuropa.
W ciągu ostatnich dekad prąd bardzo podrożał w wyniku inwestycji państwa w odnawialne źródła energii – informuje BiznesAlert.pl. Niemiecki „Spiegel” zastanawia się czy to się opłacało.
W ubiegły piątek zapotrzebowanie na moc było bliskie rekordowego poziomu. Z uwagi na temperaturę wody w Wiśle największa elektrownia węglowa w UE musiała zmniejszyć produkcję. Ceny prądu wzrosły aż dziesięciokrotnie – informuje wysokienapiecie.pl.
Energia elektryczna w naszym kraju na rynku hurtowym staniała w pierwszym półroczu o 7%. Polska Grupa Energetyczna tłumaczy, że za spadkiem cen stoi wiatr – pisze gazeta.pl.
Portal Gramwzielone.pl powołując się na raport Komisji Europejskiej dot. rynku energii w Europie przedstawił średnie, hurtowe ceny energii elektrycznej w pierwszym kwartale br.
Rachunki za energię elektryczną mają wzrosnąć przeciętnie o 46 złotych. Taki będzie wynik nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Sejmowa komisja energii i skarbu nie złożyła żadnych poprawek do projektu nowelizacji – pisze portalsamorzadowy.pl.
W ubiegłym tygodniu dzięki utrzymującej się przez kilka dni wietrznej pogodzie w Wielkiej Brytanii drastycznie spadły ceny energii elektrycznej. Podobny efekt wywołała słoneczna pogoda w Chile – donosi inzynieria.com.
Związku z wprowadzeniem tzw. abonamentu węglowego rachunki za energię wzrosną o minimum 3-4 zł miesięcznie. Krzysztof Tchórzewski, minister energii w rozmowie z RMF FM przekonuje, że to cena za zielony prąd.