Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ma dziś zatwierdzić nowe taryfy energetyczne. Co prawda ceny prądu mają szanse spaść, ale symbolicznie – donosi „Rzeczpospolita”.
Nowe połączenie transgraniczne z Litwą już wpłynęło na ceny energii elektrycznej na rynku hurtowym. Dalsze obniżki cen są możliwe dzięki kolejnym inwestycjom – donosi „Parkiet”.
W przyszłym roku w Bułgarii rozpocznie się proces liberalizacji rynku energii elektrycznej. Zdaniem ekspertów można się spodziewać znacznych podwyżek cen prądu. Rachunki Bułgarów mogą wzrosnąć o nawet 30% - donosi wnp.pl
We wtorek Neoen, francuski koncern energetyczny zainaugurował największą na Starym Kontynencie farmę słoneczną o mocy produkcyjnej wynoszącej 300 megawatów. Pochodzący z niej prąd ma być tańszy, niż ten wyprodukowany w nowych elektrowniach jądrowych – donosi agencja Reuters.
Wielkie światowe koncerny chcą stanąć do przetargu na budowę polskiej elektrowni jądrowej – donosi „Puls Biznesu”. Teoretycznie pierwszy prąd z atomu miał popłynąć do naszych gniazdek najpóźniej w 2025 roku. Termin ten jest jednak mało realny.
Rząd nie wyklucza pełnego uwolnienia cen energii elektrycznej – donosi wyborcza.biz. Krzysztof Tchórzewski, minister energii zapowiedział, że w przypadku wprowadzenia uwolnienia zostaną zastosowane mechanizmy osłonowe. Jakie?
Jak wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Eurostat w Polsce aż 22,1% końcowej ceny prądu dla gospodarstw domowych stanowią podatki oraz inne opłaty o podobnym charakterze. Energia elektryczna jest najniżej opodatkowana na Malcie oraz w Wielkiej Brytanii. Tutaj podatki stanowią niespełna 5% ceny.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wezwał sprzedawców energii elektrycznej z urzędu oraz dystrybutorów do składania wniosków taryfowych na kolejny okres rozpoczynający się na początku 2016 roku. Ile będziemy płacić za prąd?
Jak wynika z Monitora Cen Energii, który zaprezentował Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych ceny energii były o 2,1% niższe niż 12 miesięcy wcześniej. Ceny paliw i gazu idą w dół, a rosną z kolei koszty ogrzewania sieciowego.
Jak donosi „Rzeczpospolita” aż 0,5 mld zł ma kosztować utrzymanie rezerwy mocy, która ma zapewnić gospodarstwom domowym oraz przedsiębiorstwom stabilne dostawy energii elektrycznej. Taka kwota może spowodować wzrost cen energii.
Jak poinformował Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, w trzecim kwartale br. średnia cena prądu niepodlegająca obowiązkowi publicznej sprzedaży kształtowała się na poziomie 174,74 zł/MWh. O ile energia zdrożała w ciągu roku?
Urząd Regulacji Energetyki już dwukrotnie wnioskował do Ministerstwa Gospodarki o wprowadzenie maksymalnych cen sprzedaży energii dla gospodarstw domowych. Prezes URE Maciej Bando zapowiedział, że to tematu wróci za 2-3 miesiące – donosi wnp.pl