Jeszcze przed Wigilią Bożego Narodzenia, sejm zatwierdził nowelizację ustawy o efektywności energetycznej. Na jej mocy wydłuża się system wsparcia dla inwestycji poprawiających efektywność energetyczną, czy coś jeszcze?
Kraje należące do Unii Europejskiej są zgodne w sprawie nowego oznakowania urządzeń elektrycznych. Nowa skala efektywności energetycznej ma być prostsza, co ma ułatwić konsumentom wybór sprzętu najbardziej energooszczędnego - informuje PAP.
Pod pojęciem białych certyfikatów kryje się wymuszenie zachowania prooszczędnościowego, na uczestnikach rynku energetycznego. System działa od 2011 roku, kiedy to został wprowadzony ustawą o efektywności energetycznej.
Koleje Mazowieckie wprowadzają projekt Eco Driving, który ma na celu ograniczenie zużycia energii w pociągach oraz nauczenie maszynistów ekonomicznej jazdy – informuje „Rzeczpospolita”.
Dzięki energooszczędnym urządzeniom AGD można w skali roku na rachunkach zaoszczędzić nawet kilkanaście procent. Sprzęt o wysokiej klasie energetycznej może także w trakcie szczytów zapotrzebowania pomóc w utrzymaniu stabilnych dostaw prądu – podkreśla wyborcza.biz.
Dokument miał powstać już kilka miesięcy temu, jak w Polskim Radiu 24 mówiła Agata Bator z Fundacji ClientEarth Poland – „Nowa ustawa jest potrzebna nie tylko ze względów środowiskowych, ale także finansowych, bo brak wdrożenia unijnych przepisów do potencjalne duże kary dla Polski.”
Polskie przedsiębiorstwa otrzymują dużo wyższe rachunki za energię elektryczną. Nie dość, że w Polsce prąd jest droższy o 1/3 niż w Niemczech to efektywność energetyczna jest u nas na sporo niższym poziomie. To wszystko uniemożliwia polskim firmom rywalizacje z konkurentami z Niemiec.
Audyt elektroenergetyczny to nowy produkt skierowany do małych i średnich firm w ofercie EDF Polska. Usługa pozwala na zwiększenie efektywności energetycznej oraz obniżenie kosztów zużycia energii w przedsiębiorstwie.
PARP przedłużył okres świadczenia usługi w zakresie zwiększania efektywności energetycznej przedsiębiorstw. To już ostatnia szansa na skorzystanie z doradztwa Krajowego Systemu Usług – informuje wnp.pl.
Unia Europejska wspiera wszelkie inwestycje ekologiczne, które pozwalają obniżyć faktury za energię. Środki na poprawę efektywności energetycznej w firmie można pozyskać z Funduszy Europejskich – wskazuje gazetaprawna.pl
Jak informuje Interia.pl w Polsce zużycie energii na mieszkańca jest o aż 40 procent większe niż na Zachodzie. Efektywność energetyczna to wyzwanie szczególnie dla miast, w których stale rośnie liczba mieszkańców i tym samym zapotrzebowanie na energię.
Małe oraz średnie przedsiębiorstwa mogą się starać o dofinansowanie do kredytu na zwiększenie efektywności energetycznej, termomodernizacje oraz wdrożenie specjalnego systemu do zarządzania energią. Pula unijnych dotacji to około 60 milionów złotych.