Po dwóch latach Japonia ponownie wytwarza prąd w elektrowni jądrowej - informuje „Rzeczpospolita”. Zdecydowano się na ponowny rozruch reaktora nr 1 w elektrowni Sendai na trzeciej, co do wielkości japońskiej wyspie Kiusiu.
Jak poinformowało Ministerstwo Gospodarki pierwszy blok elektrowni atomowej w Polsce ma zostać uruchomiony w latach 2027-2029. Do niedawna obowiązującym terminem realizacji tej inwestycji był rok 2025.
Padają kolejne projekty budowy elektrowni jądrowych w sąsiednich krajach – donosi Forsal.pl. Polski atom ma kosztować ponad 60 mld zł. Czy taka inwestycja okaże się opłacalna?
We wtorek „Rzeczpospolita” podała, że pierwsza polska elektrownia atomowa powstanie w 2029 roku. Tymczasem Greenpeace dotarł do tajnego, najnowszego harmonogramu prac spółki PGE EJ 1, w którym jest mowa o zakończeniu budowy dopiero w roku 2031.
Polski atom powstanie w 2029 roku – taką datę podała Polska Grupa Energetyczna w technicznej korespondencji z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi – informuje „Rzeczpospolita”. Rząd z kolei planował uruchomienie pierwszego bloku jądrowego już w roku 2025.
Jak przyznają zielone antynuklearne organizacje nowe elektrownie atomowe powstające na terenie Unii Europejskiej mogą obniżyć koszt prądu w Niemczech o blisko 12% - donosi portal elektroonline.pl
Prace nad projektem pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej idą zgodnie z planem – mówił wczoraj w Senacie Jerzy Pietrewicz wiceminister gospodarki. Dwa bloki jądrowe o mocy 3 GW mają powstać w ciągu najbliższych dziesięciu lat.
Podczas odbywającego się w Berlinie II Polsko-Niemieckiego Forum Energetycznego Sigmar Gabriel, wicekanclerz Niemiec ostrzegł Polskę przed najdroższym sposobem wytwarzania energii - elektrownią atomową.
Na całym świecie istnieje ponad 400 reaktorów jądrowych rozmieszczonych w 30 krajach. W samej tylko Europie funkcjonuje ich blisko 200. Co ciekawe, wiele z nich ulokowanych jest w atrakcyjnych pod względem turystycznym regionach – donosi wnp.pl
W Polsce coraz głośniej mówi się o budowie pierwszej elektrowni jądrowej. Media donoszą, że Polacy nie są przekonani do tego rodzaju elektrowni. Co innego pokazuje najnowszy sondaż zaprezentowany przez Ministerstwo Gospodarki.
Zielone światło dla budowy pierwszej w Polsce elektrowni atomowej dał właśnie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jego zdaniem stworzenie wspólnego przedsiębiorcy przez PGE, KGHM, Eneę oraz Tauron nie przyczyni się do ograniczenia konkurencji. Uruchomienie elektrowni jądrowej planowane jest na rok 2025.
Być może na fakturze za energię elektryczną pojawi się nowa pozycja - opłata za powstanie elektrowni atomowej. Nie wyklucza tego przygotowująca budowę siłowni Polska Grupa Energetyczna. W tej chwili trwają rozmowy koncernu z rządem o sposobach wsparcia tej inwestycji.