Jak podały Polskie Sieci Elektroenergetyczne w pierwszej połowie 2017 roku wyeksportowaliśmy w ramach wymiany handlowej 2580,1 GWh energii elektrycznej. To blisko 10 razy więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku.
W poniedziałek padł rekord zapotrzebowania na moc w systemie energetycznym. Po raz pierwszy w historii przekroczono 26 GW poboru mocy – informuje Money.pl.
Wielkość produkcji przemysłowej zmalała, tak w czwartek 17.09 br. podał GUS. Produkcja spadła o 7,1 proc w porównaniu z lipcem 2014.
We wtorek zapotrzebowanie na moc przekroczyło 22,3 GW. To już kolejny rekord tego lata. Jak podała Informacyjna Agencja Radiowa i „Rzeczpospolita” przez kilka godzin korzystaliśmy z ukraińskiego prądu. Nasi sąsiedzi przesłali nam 135 MW mocy.
Zaledwie 2% wykorzystywanej energii w Polsce pochodzi z zagranicy. Gorzej jest tylko na Malcie i Cyprze. W Europie „wyróżniamy się” także bardzo niskim udziałem źródeł rozproszonych w strukturze produkcji prądu. To wszystko powoduje, że nasz system energetyczny ma poważne problemy – wskazują eksperci cytowani przez PAP.
Wczoraj pisaliśmy o tym, że Polskę czeka dużo pracy w sektorze energetycznym, a najlepiej gdyby było to działanie wielotorowe. Opierać się powinno nie tylko na inwestowaniu w odnawialne źródła czy modernizację linii energetycznych.
Komisja Europejska prawdopodobnie już niedługo podejmie kolejne decyzje odnośnie integracji rynków energii państw należących do Unii Europejskiej. Jak pisze „Rzeczpospolita” w tej chwili import prądu do Polski jest mocno ograniczony.