Planując budżet na instalację elektryczną w domu należy wziąć pod uwagę kilka aspektów: projekt, materiały i robociznę. Z jakimi kosztami musimy się liczyć? To wszystko zależy od stopnia skomplikowania instalacji. Im prościej, tym taniej.
Kompleksowy projekt domu to nie tylko ukazanie, w którym miejscu znajdują się ścianki działowe. Powinien zawierać coś więcej, sugerować rozwiązania elektryczne, grzewcze czy wentylacyjne, kanalizacyjne czy hydrauliczne. Oczywiście nikt tak dobrze nie wie ja my co jakie urządzenia będą znajdować się w naszym domu, dlatego projekt instalacji elektrycznej musi być opracowany w obecności właściciela.
Instalacja trójfazowa wymaga okablowania 3 różnych faz o takim samym napięciu czterema kablami. Na przykład, w gospodarstwach domowych z wyłącznikiem głównym 3 x 16 A można podłączyć urządzenia o łącznej mocy 11.04 kW (3 x 16A (= prąd) x 230 (= napięcie fazowe) / 1000). Czwartym kablem jest tzw. zero. Wówczas niektóre grupy urządzenia są podłączone niezależnie.
Wartość wyłącznika głównego musi spełniać kilka wymagań. Nie powinna być zbyt wysoka, aby uniknąć zbędnej straty energii elektrycznej, ale nie może być zbyt niska, aby uniknąć częstych przerw i "wypadnięcia" bezpiecznika.
Przepalenie się bezpieczników to najczęstsza awaria instalacji elektrycznej. Warto więc wiedzieć jak wymienić przepalony bezpiecznik.
Dla zwykłego użytkownika urządzeń elektrycznych sieć kabli jaką widzi w swoim domu wydaje się być plątaniną bez końca, jednak w rzeczywistości jest to nieład tylko pozorny, który wymaga planu instalacji, będącego częścią dokumentacji budowlanej.