Bezpieczeństwo energetyczne to w ostatnim czasie temat numer jeden nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Być może problem ten już wkrótce rozwiążą m.in. pływające wyspy solarne, które zapewnią dostawę energii elektrycznej.
Obecnie dom posiadający własne źródło energii elektrycznej to w naszym kraju prawdziwy unikat. Ta sytuacja ma się w niedalekiej przyszłości zmienić i elektrownia domowa będzie czymś zupełnie naturalnym i powszechnym.
Prawdziwy potentat w branży motoryzacyjnej Jaguar Land Rover zamontował na dachu jednej ze swoich fabryk gigantyczną instalację fotowoltaiczną. To największy dach solarny w Wielkiej Brytanii.
Projekt ustawy o OZE został w dużym stopniu skrytykowany przez ekspertów. Chodzi przede wszystkim o część ustawy odnoszącej się do wsparcia prosumentów. Stawki, które zaoferowano za produkowany przez nich prąd są niskie. Brak jest również nowych form wsparcia dla nowych instalacji.
Zapotrzebowanie na energią ciągle rośnie, dlatego też trwają poszukiwania coraz to nowszych jej źródeł. Energię można już pozyskać z wiatru, wody oraz słońca. Jednak to już nic nadzwyczajnego. Nowością jest czerpanie energii z … dna morza.
Niedroga energia elektryczna z węgla to iluzja, na którą Polski nie stać. 1,6 bln zł – tyle w ciągu ostatnich 25 lat dopłaciliśmy do prądu z tego surowca. Wczoraj Greenspeace opublikował ekspertyzę „Ukryty rachunek za węgiel”, który przedstawia wysokość wsparcia dla sektora elektroenergetycznego w latach 1990-2012. Wyniki tej analizy porażają…
Rząd przyjął we wtorek projekt długo oczekiwanej ustawy o odnawialnych źródłach energii. System wsparcia dla zielonej energetyki, który zawarty jest w projekcie z pewnością przesądzi o rozwoju poszczególnych technologii. Odbije się również na zawartości naszego portfela.
Można już składać wnioski o dofinansowanie w programie Bocian. Jego celem jest ograniczenie albo uniknięcie emisji CO2 w wyniku zwiększenia produkcji energii pochodzącej z Odnawialnych Źródeł Energii. NFOŚiGW ma do rozdysponowania 420 mln zł.
Należąca do archipelagu Wysp Kanaryjskich - El Hierro jest pierwszą na świecie wyspą, która w 100% jest niezależna pod względem energii. Do wytwarzania prądu wykorzystuje tylko wiatr i wodę.
Jest wiele pomysłów na ekologiczne pozyskiwanie energii, ale projekt Solar Wind zdecydowanie wyróżnia się oryginalnością. Nie tylko ze względu na połączenie elektrowni wiatrowej i słonecznej.
Przyszłość energii wiatrowej rysuje się bardzo obiecująco. Co prawda, w ostatnim czasie najważniejszym źródłem energii odnawialnej są hydroelektrownie, ale tuż za nimi plasuje się energia wiatrowa.
Już kilkadziesiąt osób w naszym kraju w sposób legalny produkuje i sprzedaje energię elektryczną. To prosumenci. Co ważne, nie muszą przy tym prowadzić działalności gospodarczej.