Do kogo zadzwonić w razie awarii sieci energetycznej? Dowiedz się, czym zajmuje się pogotowie elektryczne, a czym energetyczne!
Ponowne podłączenie do sieci energetycznej po uregulowaniu zaległych należności i opłaceniu dodatkowej opłaty (za podłączenie) może trochę potrwać – donosi Dziennik Gazeta Prawna. W zakładzie energetycznym możemy usłyszeć: „Monterzy przyjadą do Państwa pojutrze”. Czy w takiej sytuacji można zerwać plombę i samodzielnie podłączyć się do sieci? Czy grożą nam jakieś konsekwencje z tego tytułu?
Dla zwykłego użytkownika urządzeń elektrycznych sieć kabli jaką widzi w swoim domu wydaje się być plątaniną bez końca, jednak w rzeczywistości jest to nieład tylko pozorny, który wymaga planu instalacji, będącego częścią dokumentacji budowlanej.
Podłączenie prądu do budynku kończy się instalacją licznika oraz podpisaniem umowy na sprzedaż energii.
„Puls Biznesu” poinformował, że statystycznie rzecz biorąc w naszym kraju firma czeka na podłączenie do sieci 161 dni. Pod tym względem zajmujemy dopiero 137 pozycje na świecie, a wyprzedza nas choćby Lesotho…
Każdy operator systemu ma własne cenniki, jednak stawki podlegają zatwierdzeniu URE. Warto się z nimi zapoznać.
Poniżej w kilku punktach znajdziesz objaśnienie jak dokonać przyłączenia do sieci obiektów przeznaczonych do prowadzenia działalności. Z poradnika skorzystają Ci, którzy planują wyposażyć się w moc przyłączeniową do 5MW, powyżej 5 MW jak i instalacji o napięciu znamionowym 110KV.
Zaczynając sprawy związane z podłączenie do sieci wiedzmy, że czekają nas nie tylko koszty ale także tak zwana biurokracja. Przyłączenia do sieci energetycznej może dokonać osoba posiadająca tytuł prawny do korzystania z obiektu. Zobacz, co jeszcze musisz posiadać aby w Twoim domu zapaliła się żarówka.
Doprowadzenie energii elektrycznej na działkę z zewnętrznej sieci to jedno z pierwszych zadań, które stoi przed właścicielem nieruchomości. Od czego trzeba zacząć? Jakie formalności załatwić? Co jest wymagane?
W naszym kraju nierzadko dużo łatwiej jest wybudować fabrykę, niż podłączyć ją do sieci energetycznej. Jak zauważa „Puls Biznesu” konkurencyjność polskiej gospodarki byłaby większa gdyby nie problemy z uzyskaniem dostępu do elektryczności. Firma na podłączenie do sieci energetycznej czeka średnio aż 161 dni.
Przed kupnem działki budowlanej warto sprawdzić, czy ten teren jest ujęty w planie zagospodarowania przestrzennego oraz w planie rozwoju zapotrzebowania na energię elektryczną danej gminy.