Portal wp.pl przestrzega. Jeśli przeznaczasz więcej niż 10 proc. swoich dochodów na rachunki za prąd i ogrzewanie oznacza to, że jesteś wykluczony energetycznie. Co to dokładnie znaczy?
Przedwczoraj Parlament Europejski przyjął tzw. nieustawodawczą rezolucję dotyczącą konsumentów energii. W opinii europosłów odbiorcy powinni posiadać więcej praw na rynku energii. Dokument ten ma wpływać na projekty ustawodawcze opracowywane w Komisji Europejskiej.
Wniosek o odszkodowanie za brak prądu (rekompensatę) musi być prawidłowo zaadresowany, zawierać dane odbiorcy jak i wpłynąć do OSD w jak najszybszym czasie od zdarzenia.
Kiedy odbiorcy energii elektrycznej maja prawo do wystąpienia z wnioskiem i domagania się odszkodowania za powstałe szkody w wyniku braku prądu?
Elektrownie wiatrowe to nie tylko prąd ze źródeł ekologicznych, to także udręka dla okolicznych mieszkańców. Do Urzędów Gmin napływają wnioski o odszkodowanie z tytułu utraty wartości nieruchomości. Czy są one jednak rozpatrywane? Jak starać się o odszkodowanie za wiatrak?
Konsumenta ma prawo żądać informacji i dokumentów, które potwierdzają z kim zawiera umowę. Umowa na sprzedaż energii elektrycznej może zawierać wiele zastrzeżeń. Żadne z nich nie może jednak ograniczać prawa dotyczące tego, że umowę zawartą poza lokalem przedsiębiorcy można wypowiedzieć w ciągu 14 dni.
Na szczeblu państwowym ochroną konkurencji i konsumentów zajmuję się Prezes, na szczeblu lokalnym pomocy można poszukiwać u miejskich bądź powiatowych rzeczników praw konsumentów.
Właściciel posiadłości ma prawo do składania wniosku o przyznanie odszkodowania za bezumowne korzystanie z kawałka jego posesji. Dystrybutorzy jednak są niechętni aby je wypłacać.
Według taryfy ogłaszanej corocznie przez dystrybutorów energii odbiorcom należy się bonifikata za przerwy w dostawach, a co z odszkodowaniami?
Odbiorcy szukają winowajcy za przerwy w dostawach energii jakie wprowadziły PSE. Straty jakie ponieśli mogą odbić się na ich kondycji finansowej, stąd też pomysł by starać się o odszkodowania w sądzie.
Nasze prawo energetyczne nie spełnia wymogów dyrektywy unijnej. Trybunał Sprawiedliwości wydał niedawno wyrok, który powinien otworzyć „furtkę” do kwestionowania przez odbiorców cen energii. Zdaniem środowiska prawniczego odbiorców powinno się dopuścić do postępowań przed prezesem URE.
Zaskakuje Cię brak prądu w domu lub firmie? Okazuje się, że nie przeczytałeś/aś komunikatu TAURONU znajdującego się na słupie, czy klatce schodowej o planowych przerwach w dostarczaniu energii elektrycznej. Jak jeszcze można się dowiedzieć o planowanych wyłączeniach?