Konsument powinien mieć możliwość kwestionowana podwyżek cen prądu i gazu proponowanych przez dostawcę, a nie tylko prawo do odstąpienia od umowy. Tak orzekł wczoraj Trybunał Sprawiedliwości mający swoją siedzibę w Luksemburgu.
Jak informuje „Gazeta Prawna”, w myśl orzeczenia Sądu Najwyższego firma energetyczna ma obowiązek udzielenia upustu za przerwy w dostawie energii elektrycznej i to bez względu na to, jaka była tego przyczyna.
Obecnie trwa przerwa w pracy podkomisji sejmowej, która zajmuje się projektem ustawy wprowadzającej zakaz w okresie zimowym wstrzymywania dostaw energii odbiorcom indywidualnym. Czekamy na stanowisko rządu w tej sprawie. Tymczasem energetyka daje jasno do zrozumienia, że jest przeciwko takiemu rozwiązaniu.
Już za sześć lat aż 80% z nas będzie miało w swoich domach inteligentne liczniki energii elektrycznej. Projekt ustawy, która będzie regulować wdrożenie nowych urządzeń już jest, a w niej znajdziemy szczegółowy harmonogram wymiany liczników.
Coraz częściej w mediach pojawiają się ostrzeżenia przez zmianą sprzedawcy energii elektrycznej. Największe koncerny energetyczne straszą przed nieuczciwymi praktykami konkurencji. Tymczasem to zdarza się w każdej branży, a wybierając mądrze sprzedawcę prądu można sporo zaoszczędzić.
Umowa sprzedaży energii może być zawarta w naszym mieszkaniu czy domu w obecności przedstawiciela firmy energetycznej, czy na np. specjalnych pokazach. Jak przypomina Urząd Regulacji Energetyki, jeśli umowa jest podpisywana poza lokalem przedsiębiorcy to mamy możliwość rezygnacji z niej w ciągu dziesięciu dni.
Czy kupując energię elektryczną zastanawiasz się, jaką ma jakość? Większość z nas zapewnie odpowie, że nie bierze tego w ogóle pod uwagę. To jednak poważny błąd, bowiem od jakości prądu zależy w dużym stopniu awaryjność naszego sprzętu AGD czy RTV. Jak twierdzą specjaliści otrzymywać będziemy prąd taki, za jaki faktycznie płacimy, dopiero po wdrożeniu inteligentnych sieci oraz opomiarowania.
Przed kupnem działki budowlanej warto sprawdzić, czy ten teren jest ujęty w planie zagospodarowania przestrzennego oraz w planie rozwoju zapotrzebowania na energię elektryczną danej gminy.