Na szczeblu państwowym ochroną konkurencji i konsumentów zajmuję się Prezes, na szczeblu lokalnym pomocy można poszukiwać u miejskich bądź powiatowych rzeczników praw konsumentów.
Zespół norm regulujących zasady kształtowania polityki energetycznej, zasady użytkowania paliw jak i działalność przedsiębiorstw energetycznych. Ustawa określa też organy właściwe w sprawach gospodarki energią. Czy coś więcej kryje w swojej treści ustawa prawo energetyczne?
Po raz kolejny z powodu silnie wiejącego wiatru i wichur wiele osób w Polsce zostało pozbawionych prądu. Szczególnie sporo cierpią przez to firmy. Dla nich oznacza to jedno: nieplanowaną przerwę w produkcji. Jednak odbiorcy energii mogą się domagać od przedsiębiorstw energetycznych odszkodowań i bonifikat.
Na osobę, która nielegalnie pobiera energię elektryczną może być równocześnie nałożona sankcja z kodeksu karnego, jak i podwyższona opłata za pobór prądu. Wczoraj Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nie mamy tu do czynienia z łamaniem zakazu orzekania dwa razy w tej samej sprawie.
Wielu Polaków ma problem z terminowym płaceniem rachunków. Wśród nich są opłaty za energię elektryczną. Czy przedsiębiorstwo energetyczne ma prawo wstrzymać dostawy prądu nawet po jednej nieopłaconej fakturze?
Trybunał Konstytucyjny już wkrótce wyda orzeczenie w sprawie przepisów Prawa energetycznego, które dotyczą osób kradnących energię. Chodzi o zbadanie czy możliwość podwójnego karania takich osób jest zgodna z konstytucją.
Moduły fotowoltaiczne staniały w ostatnich pięciu latach aż o 80%. To oczywiście przełożyło się na mniejsze koszty montażu domowych instalacji fotowoltaicznych. Efekt? Spora popularność mikroelektrowni w całej UE, z wyjątkiem… Polski.
Obecnie trwa przerwa w pracy podkomisji sejmowej, która zajmuje się projektem ustawy wprowadzającej zakaz w okresie zimowym wstrzymywania dostaw energii odbiorcom indywidualnym. Czekamy na stanowisko rządu w tej sprawie. Tymczasem energetyka daje jasno do zrozumienia, że jest przeciwko takiemu rozwiązaniu.
Do końca 2020 roku, u co czwartego konsumenta ma być zamontowany inteligentny licznik energii elektrycznej. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” przedsiębiorcy zapłacą za to łącznie około 1,1 mld zł, a odbiorcy indywidualni ponad 2,5 mln zł. Jednak w ciągu dziesięciu lat przewiduje się z tego tytułu spore oszczędności.
Koalicja rządząca ma w planach wprowadzenie przepisów, które uniemożliwią w okresie zimowym odłączanie dostaw energii elektrycznej osobom najbiedniejszym. Być może nowe prawo zakaże również odcinania dostaw gazu – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Zdaniem prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta już sama opłata, jaka jest przewidziana za nielegalny pobór energii elektrycznej pełni rolę odstraszającą, a zatem analogiczną do sankcji karnej.
W naszym kraju nierzadko dużo łatwiej jest wybudować fabrykę, niż podłączyć ją do sieci energetycznej. Jak zauważa „Puls Biznesu” konkurencyjność polskiej gospodarki byłaby większa gdyby nie problemy z uzyskaniem dostępu do elektryczności. Firma na podłączenie do sieci energetycznej czeka średnio aż 161 dni.