Ministerstwo Energii wprowadza zmiany w rozporządzeniu dot. nowej taryfy nocnej. Stawki za kWh oraz opłaty dystrybucyjne w godzinach nocnych mają być co prawda niższe, ale tylko wtedy kiedy zużycie energii będzie wyższe, niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.
Ministerstwo Energii już od jakiegoś czasu deklaruje wprowadzenie specjalnej taryfy nocnej. W rozmowie z „Rzeczpospolitą” Andrzej Piotrowski, wiceszef tego resortu zapowiada, że stanie się to już w tym sezonie grzewczym.
Energia odnawialna od kilku lat tanieje i to w dosyć szybkim tempie. Jak pisze „Gazeta Wyborcza” już 2026 roku może mieć miejsce spadek zapotrzebowania na węgiel.
Ostrów Wielkopolski, Gliwice i Oława to miasta, które będą brać udział w programie pilotażowym organizowanym przez Polską Izbę Magazynowania Energii. W ramach współpracy ma powstać m.in. Ostrowski Klaster Energetyczny.
Jak podała Międzynarodowa Agencja Energii w 2015 roku po raz pierwszy liczba nowych instalacji OZE była większa niż instalacji, które wytwarzają prąd z paliw kopalnych – donosi Pb.pl.
Morze Bałtyckie to idealne miejsce na rozwój morskich farm wiatrowych. Ta energia z wiatru może dać pracę tylu osobom, ilu właśnie jest zatrudnionych w górnictwie. Koszty budowy morskiej farmy wiatrowej i elektrowni atomowej są porównywalne – pisze „Gazeta Wyborcza”.
Hiszpańska firma Vortex stworzyła elektrownie wiatrową bez… wiernika! Wielki słup o nazwie „Bladeless” nie posiadający żadnych wystających elementów ma szanse zastąpić klasyczne turbiny wiatrowe, które niejednokrotnie z uwagi na hałas przeszkadzają pobliskim mieszkańcom – donosi Forbes.
Dong Energy, operator farm wiatrowych na morzu zapowiedział, że w Danii powstaną dwie nowe farmy, które będą wytwarzać najtańszy na świecie prąd z takiego rodzaju instalacji – informuje „Puls Biznesu”.
W Indiach bardzo często dochodzi do wielogodzinnych przerw w dostarczaniu energii elektrycznej. Gwarancji dostaw prądu nie ma tam miliony ludzi. Sytuacja ta ma się zmienić dzięki aplikacji mobilnej.
Nadwyżka importu nad eksportem energii w pierwszych czterech miesiącach bieżącego roku wyniosła 1 TWh. Rząd szuka pomysłu na „zatamowanie” przypływu taniej energii z Szwecji, Litwy, Niemiec i Ukrainy – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.
W Stanach Zjednoczonych coraz częściej ceny energii elektrycznej pochodzącej z farm fotowoltaicznych schodzą poniżej 0,06 dolara za kWh. Trwa budowa kolejnej ogromnej elektrowni słonecznej w USA. Cena energii z tej farmy o mocy 191 MW ma być jeszcze mniejsza i wynieść zaledwie 0,058 dolara za kWh – donosi gramwzielone.pl
Z najnowszego raportu IRENA wynika, że udział odnawialnych źródeł energii w światowym miksie energetycznym może wzrosnąć z 18% do 36% do 2030 roku. Rezultatem tego wzrostu mają być zaoszczędzone biliony dolarów – donosi cire.pl.