Ostrów Wielkopolski, Gliwice i Oława to miasta, które będą brać udział w programie pilotażowym organizowanym przez Polską Izbę Magazynowania Energii. W ramach współpracy ma powstać m.in. Ostrowski Klaster Energetyczny.
Polski rząd zamierza walczyć ze smogiem. Domy w miastach i na terenach podmiejskich mają zostać podłączone do centralnej sieci ciepłowniczej, a ceny prądu dla mieszkańców wsi mają zostać radykalnie obniżone, co ma zachęcać ludzi do korzystania z ogrzewania elektrycznego – informuje RMF FM.
W tym roku po raz pierwszy w historii prąd wytworzony przez panele słoneczne był tańszy niż ten wygenerowany przez elektrownie wiatrowe – pisze „Rzeczpospolita”.
Zaledwie w ciągu 8 miesięcy w Indiach powstała największa na globie elektrownia słoneczna. Kompleks znajduje się Kamuthi (Tamilnadu), a wygenerowany w nim prąd zasili 150 tys. gospodarstw domowych – pisze Onet.pl.
Morze Bałtyckie to idealne miejsce na rozwój morskich farm wiatrowych. Ta energia z wiatru może dać pracę tylu osobom, ilu właśnie jest zatrudnionych w górnictwie. Koszty budowy morskiej farmy wiatrowej i elektrowni atomowej są porównywalne – pisze „Gazeta Wyborcza”.
Jak donosi Forbes być może już niedługo ogniwa fotowoltaiczne nie będą nam się kojarzyć z panelami na dachach. Trwają bowiem prace nad zupełnie nową technologią - panelami słonecznymi w sprayu.
Hiszpańska firma Vortex stworzyła elektrownie wiatrową bez… wiernika! Wielki słup o nazwie „Bladeless” nie posiadający żadnych wystających elementów ma szanse zastąpić klasyczne turbiny wiatrowe, które niejednokrotnie z uwagi na hałas przeszkadzają pobliskim mieszkańcom – donosi Forbes.
W Indiach bardzo często dochodzi do wielogodzinnych przerw w dostarczaniu energii elektrycznej. Gwarancji dostaw prądu nie ma tam miliony ludzi. Sytuacja ta ma się zmienić dzięki aplikacji mobilnej.
Portugalia od siódmego do jedenastego maja bieżącego roku korzystała wyłącznie z energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Zielona energii przez aż 107 godzin pokrywała w całości zapotrzebowanie na prąd Portugalczyków – informuje gramwzielone.pl.
Zdaniem Dawida Jackiewicza, ministra skarbu państwa, tanią energię może nam zapewnić tylko węgiel. Minister zwraca uwagę, że dla ratowania górnictwa niezbędne są radykalne i rozważne działania.
Dostępu do energii elektrycznej nie ma aż 2 mld ludzi na świecie. Lekiem na tą sytuację ma być m.in. energia odnawialna. Według danych podanych przez ONZ w roku 2015 w zielony prąd zainwestowano około 290 miliardów dolarów – donosi PolskieRadio.pl.
Z najnowszego raportu IRENA wynika, że udział odnawialnych źródeł energii w światowym miksie energetycznym może wzrosnąć z 18% do 36% do 2030 roku. Rezultatem tego wzrostu mają być zaoszczędzone biliony dolarów – donosi cire.pl.