Bezpieczeństwo energetyczne to w ostatnim czasie temat numer jeden nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Być może problem ten już wkrótce rozwiążą m.in. pływające wyspy solarne, które zapewnią dostawę energii elektrycznej.
Coraz bardziej ekologiczna staje się miejska komunikacja. W Japonii kursują autobusy na prąd ładowane dzięki magnetycznej indukcji, a po australijskich drogach jeździ pierwszy na świecie autobus na energię ze słońca.
Polski rynek elektrycznych samochodów nadal jest w powijakach. W ubiegłym roku zarejestrowano tylko 28 tego rodzaju pojazdów. Dla Polaków auta na prąd są za drogie i za mało funkcjonalne.
W jaki sposób zmniejszyć koszty oświetlenia oraz jednocześnie chronić przyrodę? Być może na te pytania odpowiedzą w niedługim czasie naukowcy ze Szwecji.
Osoby, które nie są zwolennikami wakacji pod namiotem być może zmienią zdanie po poznaniu się z nowością na rynku – modelem solarnym. Z namiotem z energią przetrwasz nawet ekstremalną wyprawę…
Tsunami, które 3 lata temu nawiedziło Japonie, uświadomiło jak ogromne niebezpieczeństwo dla atomowych elektrowni niesie ze sobą ten żywioł. W związku z tym trwają intensywne prace nad taką elektrownią, która bez większego problemu wygra z niszczycielskimi falami.
Branżę elektrycznych aut może w niedługim czasie czekać „trzęsienie ziemi”. We Wrocławiu trwają pracę nad innowacyjnym projektem. Xcion, jak nazywa się model tego samochodu elektrycznego, ma kosztować 40-50 tys. zł.
Naukowcy od wielu już lat pracują nad alternatywnymi źródłami energii elektrycznej. W dalszym ciągu najtańszym oraz najmniej degradującym przyrodę źródłem prądu jest atom. Czy projekt nazwany New Wave Energy zmieni ten stan rzeczy?
Pijesz codziennie rano kawę, aby się rozbudzić? Być może już w niedługim czasie filiżankę tego czarnego napoju zastąpisz… prądem. Pracę na tym dość niezwykłym projektem trwają w bazie amerykańskich sił powietrznych Wright-Patterson.
Już niedługo będzie można zakupić pierwszy laptop ładowany wyłącznie energią ze słońca. Ubuntu Sol, jak nazywa się to urządzenie, będzie produkować kanadyjska firma WeWi Telecomunication. Ile kosztuje takie urządzenie?
Kraków to pierwsze miasto w Polsce, które ma linie autobusową w pełni wyposażoną w elektryczne pojazdy. Autobusy na prąd jeżdżą linią nr 154 wiodącą przez m.in. centrum miasta.
Mamy już bezprzewodowy Internet i wszystko na to wskazuje, że będziemy mieć także bezprzewodowy prąd. Jest możliwe, że już za kilka lat ogłosimy koniec zasilających kabli. Wszystkie urządzenia będą się ładować w sposób niewymagający jakichkolwiek przewodów. Telefon sam naładuje się w kieszeni, zaparkowany przed domem elektryczny samochód uzupełni akumulator, a telewizor nie będzie się już musiał znajdować się w pobliżu gniazdka.