Proponowana przez Urząd Regulacji Energetyki zmiana w taryfach dla energii elektrycznej może wejść w życie już w nowym roku. Zdaniem „Rzeczpospolitej” mechanizm ceny maksymalnej jednak raczej nie spowoduje, że sprzedawcy prądu zaczną ostro walczyć o odbiorcę indywidualnego.
Jak przewiduje Urząd Regulacji Energetyki do końca 2015 roku sprzedawcę energii elektrycznej zmieni milion osób – pisze „Rzeczpospolita”. Czy te optymistyczne prognozy się sprawdzą? Czy Polacy w końcu uwierzą, że zmiana dostawcy energii się opłaca?
Na terenie Polski działa obecnie kilkaset firm trudzących się sprzedażą energii elektrycznej. O wielu z nich być może w ogóle nie słyszeliśmy. Skąd, zatem mieć pewność, że dany dostawca prądu nie jest zwykłym naciągaczem? W jaki sposób takie przedsiębiorstwo jest kontrolowane?
Polacy coraz chętniej korzystają z prawa do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Największe koncerny energetyczne, co prawda walczą o lojalność swoich klientów, ale i tak ich tracą. Na rynek wchodzą, bowiem nowi gracze i nierzadko atrakcyjne oferty na prąd.
W wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando deklaruje, że do końca tego roku nie będzie zmian w cennikach energii elektrycznej.
Od początku tego roku sprzedawcę energii elektrycznej zmieniło ponad 66 tysięcy gospodarstw domowych oraz 19 tysięcy przedsiębiorstw i instytucji. W samym tylko maju na taki krok zdecydowało się ok. 16 tysięcy odbiorców indywidualnych.
Urząd Regulacji Energetyki nie przewiduje wzrostu cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Jednak ta dobra wiadomość dla odbiorców indywidualnych może spowodować podwyżkę cen prądu dla przedsiębiorstw.
Odbiorcy prądu coraz częściej nie tylko zastanawiają się nad zmianą sprzedawcy, ale i również chętnie decydują się na ten krok. To z pewnością motywuje koncerny energetyczne, które rozpoczynają walkę o konsumenta energii.
Jak wynika z najnowszego Monitoringu Urzędu Regulacji Energetyki do końca kwietnia 2014 roku sprzedawcę energii elektrycznej zmieniło 295,11 tys. odbiorców z grup taryfowych A,B,C i G. Czyżby Polacy przekonali się wreszcie, że taka zmiana jest opłacalna?
Niedawno na pięcioletnią kadencję został powołany Prezes Urzędu Regulacji Energetyki – Maciej Bando. Firmy energetyczne naciskają na podwyżki, a rządzący na ich brak. Jak nowy prezes poradzi sobie z tą presją?
Już wszyscy najwięksi sprzedawcy prądu, tzn. Tauron, PGE, Enea oraz Energa wnioskują do Urzędu Regulacji Energetyki o zmianę obecnych taryf na sprzedaż energii elektrycznej dla indywidualnych odbiorców. Czy to oznacza, że podwyżka cen prądu jest nieuchronna?
Urząd Regulacji Energetyki, jak co roku opublikował istotne dla wszystkich uczestników rynku energii sprawozdanie. Po raz pierwszy podano średnią cenę prądu dla gospodarstw domowych.