Bankier.pl oznajmia, że w 2016 r. zapotrzebowanie na energię elektryczną w Polsce wyniosło 164,3 TWh. W porównaniu z 2015, to o 3 TWh więcej. Szacuje się, że i w tym roku zapotrzebowanie na prąd wzrośnie. Należy, więc zadać pytanie czy polski system elektroenergetyczny sobie z tym poradzi? Czy wytwórcy przewidują ograniczenia w poborze mocy dla dużych odbiorców przemysłowych jak to miało miejsce w 2015?
Na Morzu Północnym ma powstać sztuczna wyspa, której celem będzie wytwarzanie energii elektrycznej. Ta wielka elektrownia ma dostarczyć prąd aż do 80 milionów gospodarstw domowych – informuje PortalMorski.pl.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne tłumacząc się bezpieczeństwem energetycznym Polski zamierzają wybudować linie wysokiego napięcia. Wysokich na 70 metrów słupów nie chcą mieszkańcy Mazowsza i Wielkopolski – donosi wyborcza.biz.
Z najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej wynika, że węgiel nadal jest najtańszym źródłem wytwarzania energii elektrycznej na całym świecie – donosi „Trybuna Górnicza”.
Tym terminem określa się przyjazne środowisku źródła energii. Główną cechą charakterystyczną zielonej energii jest niewielka ilość zanieczyszczeń jaka powstaje podczas jej produkcji. Jej kolejny atut to fakt, że zielona energia jest prawie nie do wykorzystania, słońce, wiatr czy woda to zasoby, które się nie zużywają przy produkcji energii.
Zgodnie z zasadą zachowania energii, nośniki prądu elektrycznego zawsze płyną w stronę, w którą podziałamy na nie siłą. Tak działają niektóre źródła energii.
W Polsce rocznie produkuje się ok 160 TWh energii elektrycznej, czołowym surowcem jest węgiel, następnie do produkcji zużywa się biomasę i gaz, OZE to tylko niewielki odsetek.
Interesuje Was jak wygląda rynek energii elektrycznej? Dowiedz się jakie podmioty uczestniczą w rynku energii, jakimi mechanizmami się rządzi? Zobacz, czy masz wpływ na któreś z nich?
Ciekawi Cię jak powstaje prąd? Przedstawiamy metody jego pozyskiwania.
Poznaj cztery sposoby powstawania prądu.