Współczesny świat nie wyobraża sobie życia bez energii. W ciągu dwóch ostatnich stuleci liczba ludności wzrosła z 1 do 7 milionów. Zużycie energii skoczyło natomiast aż czterokrotnie. Wokół energii narosło wiele mitów…
Inżynierzy z kanadyjskiego École de Technologie Supérieure stworzyli urządzenie, za pomocą którego można wytwarzać energię elektryczną z ruchu szczęki. Nadchodzi, zatem pożyteczne żucie gumy!
Jeszcze nie tak dawno temu czas pracy telefonu komórkowego liczyliśmy w dniach, a nawet tygodniach. Obecnie nierzadko smarfton bez ładowania wytrzymuje zaledwie dobę. Do zwiększania pojemności baterii sceptycznie podchodzą producenci – telefony już i tak ledwo co mieszczą się w naszych kieszeniach. Z pomocą przychodzą jednak alternatywne sposoby pozyskiwania energii.
Węgiel kamienny i brunatny jest głównym surowcem wykorzystywanym do pozyskania energii elektrycznej, o tym nie trzeba nikomu mówić. Jednak obecna polityka krajowa jak i polityka UE sprawią, że jego wykorzystanie spadnie?
Specjaliści z Uniwersytetu Stanu Michigan opracowali właśnie całkiem nowy rodzaj paneli słonecznych. Nowe, całkowicie przezroczyste panele będzie można stosować w oknach, a nawet w ekranach smartfonów czy tabletów.
Czy zastanawialiście się nad możliwością określenia, ile waży energia elektryczna? Odpowiedź na pytanie, czy można zważyć prąd, znajdziemy w najnowszym numerze magazynu „Focus”.
Idzie rewolucja w zasilaniu telefonów komórkowych. Jedna z założycielek firmy uBeam poinformowała, że zespół z Uniwersytetu w Pensylwanii stworzył właśnie prototyp urządzenia, który potrafi w sposób bezprzewodowy naładować telefon komórkowy. Gadżet ten ma spore szanse odmienić nasze życie.
Właśnie opracowano technologię, która umożliwia pozyskiwanie energii elektrycznej z uryny – informuje „The Economist”. Nad nową metodą pracował zespół naukowców BioEnergy Team pod kierownictwem Ioannisa Ieropoulosa w Bristol Robotics Laboratory (BRL).
Okazuje się, że osioł i elektrownia słoneczna mogą mieć wiele wspólnego. W niektórych regionach Turcji osły są, bowiem pośrednikiem w wytwarzaniu prądu z fotowoltaicznych paneli.
Faktury za energię elektryczną mogą sporo wzrosnąć – nawet dwukrotnie. Jak prognozuje Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych cena hurtowa prądu podniesie się dzisiejszego z poziomu: 165 zł za 1 MWh na 370 zł w roku 2030. Co istotne, wzrost cen ma nastąpić niezależnie od tego, jaka technologia będzie stosowana do produkcji energii.