Ilość wat danego urządzenia pomoże Nam ustalić jego pobór energii. Pisaliśmy już, że można zrobić to za pomocą wzoru, kalkulatora energii czy miernika energii. Najprościej jest odczytać zużycie z etykiety energetycznej, ale czy ta mówi nam prawdę?
Jak zauważa „Rzeczpospolita” produkcja energii elektrycznej z odnawialnych źródeł jest coraz bardziej popularne. Z danych Eurostatu wynika, że udział zielonego prądu w krajach Unii Europejskiej wzrósł w 2014 roku do 16%.
W ubiegłym roku w Danii aż 42,1% zużytej energii elektrycznej pochodziło z wiatrowych elektrowni. To nowy rekord świata - poinformował Energinet.dk duński operator sieci elektrycznych i gazowych.
W Polsce od kilku dni utrzymują się silne mrozy. W związku z tym znacznie wzrosło zużycie energii elektrycznej. Polskie Sieci Elektroenergetyczne uspokajają, że prądu nie braknie, ale…
Nie będziemy prowadzić statystyk dotyczących tego ile kosztować będą prezenty, potrawy wigilijne czy fajerwerki, zajmiemy się prądem. Krótka kalkulacja ile będą wynosić nasz rachunek za prąd po Świętach. Oczywiście wszyto zależy od przyjętych danych.
Multimedia Polska wraz z TNS Polska zweryfikowała wiedzę Polaków na temat prądu. Z badania wynika m.in. że co czwarty z nas nie wie, ile energii elektrycznej pobierają dostępne na rynku żarówki, a 1/3 Polaków nie potrafi poprawnie określić wartości napięcia w gniazdku.
Jak informuje wyborcza.biz Komisja Europejska jest w posiadaniu raportów, z których wynika, że w niektórych telewizorach instalowano oprogramowanie zaniżające wyniki testów na zużycie energii elektrycznej. Jednym z dwóch oskarżanych producentów jest Samsung.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne są gotowe zapłacić tym odbiorcom energii, którzy na żądanie o określonej porze ograniczą pobór energii elektrycznej. Dzięki temu dostawy prądu mają być stabilne – podkreśla wyborcza.biz.
Koleje Mazowieckie wprowadzają projekt Eco Driving, który ma na celu ograniczenie zużycia energii w pociągach oraz nauczenie maszynistów ekonomicznej jazdy – informuje „Rzeczpospolita”.
Przetaczająca się od kilku dni przez Polskę fala upałów generuje rekordowe zapotrzebowanie na moc. Polskie Sieci Elektroenergetyczne apelują o ograniczanie zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytu, tj. od 11 do 15.
Synoptycy zapowiadają kolejne fale upałów. Okazuje się, że rosnący słupek rtęci na termometrach „nakręca” do szybszej pracy liczniki energii elektrycznej. Jak informuje Money.pl każdy upalny dzień to dodatkowy koszt w wysokości ponad 20 mln zł, a spora część z tego idzie na rachunki za prąd.
Z raportu przedstawionego przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że pomiędzy 2003 a 2013 rokiem ceny energii elektrycznej dla klientów indywidualnych rosły w skali roku średnio o 2,5%. W górę poszło także zużycie energii przez gospodarstwa domowe - informuje PAP.