Opłaty za prąd
W rozmowie z dziennikarzem RMF FM Bando zaznaczył, że mniejsze opłaty za energię elektryczną mogłyby spowodować, że branża energetyczna znalazłaby się w poważnym kryzysie.
Na dzisiaj nie wiem, co prezesi spółek energetycznych położą na moim biurku, biurku prezesa URE, jakie to będą propozycje cenowe – powiedział prezes Urzędu Regulacji Energetyki.
Zdaniem Bando stabilne ceny energii 2018 to sukces. W jego opinii stabilność opłat za prąd wynika z tego, że energia jako towar tanieje, co przekłada się na kompensacje w części obowiązków jakie zostały w części dystrybucyjnej nałożone przez ustawodawcę. Jak przypomina prezes URE nasz rachunek za prąd dzieli się na dwie części: sprzedażową i dystrybucyjną. W przybliżeniu proporcje wynoszą 50:50.
Rynek energii
Specjaliści rynku energii mają wątpliwości co do tego, czy ceny prądu będą stabilne. W rozmowie z RMF FM Robert Zajdler z Instytutu Sobieskiego podkreśla, że trudno jest przewidzieć na jakim poziomie będą ceny energii elektrycznej. Ekspert nie wyklucza, że stawki za kWh będą rosły i to w szybszym tempie. Zaznacza, że przedsiębiorstwa energetyczne mają przed sobą sporo inwestycji w infrastrukturę przesyłową, a trzeba też uwzględnić uzależnione od kilku zmiennych koszty dystrybucji oraz przesyłu.
Rynek mocy
Z całą pewnością nasze rachunki za prąd wzrosną w 2021 roku, kiedy to wejdzie w życie nowa opłata za prąd – tzw. opłata mocowa.
Agnieszka Książek, Redaktor naczelna