Produkcja energii
W krajach rozwijających się zauważalny jest dynamiczny rozwój ogniw fotowoltaicznych. Jak informuje Bloomberg New Energy Finance w niektórych krajach inwestycje w elektrownie są alternatywą dla stawiania wiatraków, wydobycia gazu ziemnego czy węgla. Z porównania cen wytworzenia 1 MW energii wynika, że w 2016 roku po raz pierwszy w historii pozyskanie energii ze słońca było tańsze niż z wiatru (1,65 mld dol/MW do 1,66 mln dol./MW). Zdaniem cytowanego przez dziennik analityka BNEF spory w tym udział mają intensywnie inwestujące w energetykę słoneczną Chiny.
Tania energia
W energię ze słońca chętnie inwestuje także wiele innych państw. Na początku bieżącego roku w Indiach zawarto kontrakt na wytworzenie energii z paneli fotowoltaicznych po cenie 64 dol./MWh, a w sierpniu zawarto kontrakt po cenie 29,1 dol./MWh. W wielu przypadkach jest to energia o nawet połowę tańsza niż w przypadku tej produkowanej z węgla.
Wydatki na OZE
Na odnawialne źródła energii więcej wydają kraje rozwijające się (154,1 mld dol.). Jak podkreśla Bloomberg New Energy Finance odzwierciedla to wyższe ceny prądu wyprodukowanego ze źródeł odnawialnych. Nadal jednak energia wytworzona z paliw kopalnych jest najtańsza.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna