Fot. Flickr.com
Wiedza Polaków o oszczędzaniu energii rośnie
Właśnie zakończył się II etap badań odbiorców energii, które były realizowane w dwóch demonstracyjnych budynkach znajdujących się w Kaliszu. Badania te przeprowadzono w ramach kampanii "Inteligentne sieci energetyczne – dla domu, środowiska i gospodarki". W porównaniu z I etapem (wrzesień/październik 2013r.) zanotowano blisko 50% wzrost świadomości oraz wiedzy na temat oszczędzania energii.
Akcja informacyjna
Połowa uczestników projektów została objęta akcją informacyjną. Rozdano im m.in. materiały o formach oszczędzania prądu oraz redukcji zużycia energii za pomocą inteligentnych liczników. Aż 86,5% ankietowanych przyznało, że kontroluje zużycie energii. Jeszcze więcej, bo aż 87% deklaruje, iż potrafi obniżyć rachunki za energię.
Jak oszczędzają prąd Polacy?
76% badanych konsumentów postanowiła wymienić żarówki na energooszczędne. 83,5% z kolei deklaruje, iż wyciąga z gniazdka elektrycznego ładowarkę po naładowaniu sprzętu. Polacy najczęściej (95% badanych) natomiast, jako formę oszczędzania energii wybierają unikanie niepotrzebnego włączania światła. 4% respondentów nie potrafiło wskazać, jak oszczędzają prąd. Metod na oszczędzanie prądu jest tak naprawdę co nie miara. Dobrym pomysłem jest wymiana urządzeń starego typu na nowoczesne, które posiadają wysoką klasę energetyczną, a tym samym zużywają mniejszą ilość energii elektrycznej. Nie bez znaczenia jest także sposób korzystania z sprzętu elektrycznego. Urządzenia typu pralka czy zmywarka włączajmy tylko wtedy, kiedy je w pełni zapełnijmy. Warto też stosować tzw. eco programy, które proponują producenci pralek i zmywarek.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna