Koszty energii
Na wysokie rachunki narzeka coraz więcej Polaków. Nie ma się co dziwić tej sytuacji, bo statystycznie na prąd, ogrzewanie i ciepłą wodę wydajemy aż około 20% budżetów domowych. Takie dane w 2013 roku podał Eurostat. W tej chwili jak zaznacza "Puls Biznesu" koszty te są trochę niższe, ale i tak są wysokie w porównaniu do tych przykładowo w Szwecji czy Anglii.
Które sposoby oszczędzania prądu są skuteczne? Jak oszczędzają Polacy?
Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP wynika, że zdecydowana większość Polaków wie jak oszczędzać energię. Najczęściej pamiętamy o wyłączeniu niepotrzebnego oświetlenia. Często też wymieniamy żarówki na energooszczędne i kupujemy sprzęt RTV i AGD zakwalifikowany do najwyższych klas energetycznych. Jak pisze "PB" dobrą metodą na oszczędności jest punktowe światło. Warto jednak wiedzieć, że wymiana żarówek na energooszczędne nie jest opłacalna w każdym pomieszczeniu. Taki rodzaj oświetlenia nie sprawdza się np. w spiżarniach. Gazeta przytacza dane Agencji Rynku Energii, z których wynika że 80% zużycia energii w naszych domach przypada na: lodówki-zamrażarki, oświetlenie, drobny sprzęt AGD, kuchenki elektryczne oraz pralki.
Tryb stand by
Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego co najmniej jeden komputer posiada 80% z nas. Blisko połowa ankietowanych przyznała się, że nie wyłącza komputer, a 1/5 z nas pozostawia inne urządzenia w domu w tzw. stanie czuwania. Badanie na temat zużycia energii zleciła także w lipcu br. firma Multimedia Polska. Jak podkreśla w rozmowie z "PB" Jakub Jacewicz, dyrektor Departamentu Usług Energetycznych w Multimedia nadal wiele urządzeń, które działa w trybie stand by zużywa nawet 15% swojego maks. zapotrzebowania na prąd.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna