Fot. Harvard Business Review Polska
Jaka jest rola lidera?
W pierwszej części spotkania głos zabrał Paweł Motyl, dyrektor generalny ICAN Institute. Jego wystąpienie dotyczyło roli lidera w zmieniających się warunkach rynkowych. Wspólnie zastanawialiśmy się jak wykorzystać rynkowe szanse i sprawnie ciąć koszty w firmie.
Rynek energii elektrycznej i gazu
O rynku gazu i prądu opowiadali eksperci: Małgorzata Eull oraz Stefan Doroszewski, menedżerowie RWE Polska S.A. Podczas spotkania poruszono m.in. kwestie strategicznych aspektów rynku energii oraz liberalizacji rynku gazu. Przedstawiciele jednego z czołowych koncernów energetycznych w Europie przedstawili obszary aktywności grupy RWE w Polsce, a są nimi oprócz energii elektrycznej i gazu, woda oraz usługi IT.
Zakupy energii w transzach
Zakupy energii w transzach – produkt RWE, który pozwala klientowi zredukować do minimum ryzyko cenowe związane z jednorazowym zakupem energii na cały rok zaprezentował Stefan Doroszewski, menedżer działu marketingu dla klientów biznesowych. Korzyścią jest tu rozłożenie ryzyka cenowego w czasie. Energię można bowiem kupić np. w czterech transzach w odstępach 3-miesięcznych, co powoduje uniknięcie zakupu w najmniej dogodnym cenowo momencie. Kolejną zaletą jest odniesienie do rynkowego poziomu cen – transparentność cenowa. Tego rodzaju zakup w oparciu o ntotowania na Towarowej Giełdzie Energii S.A. umożliwia zamawiającemu osiągnąć średni rynkowy poziom cen zakupu.
Zespół EnergiaDirect.pl wziął udział w symulacji biznesowej. Wcieliliśmy się w osobę, która jest decydentem i operacyjnie dokonuje kontraktacji energii na przyszły rok. Zadanie polegało na zakupie 100 GWh (gigawatogodzin) energii w transzach dla fabryki znajdującej się na terenie Polski. Celem było oczywiście osiągnięcie jak najniższej ceny. Z niecierpliwością czekamy na wyniki gry.
Zakup gazu dziś a jutro
Kwestię zakupu gazu oraz zmianę paradygmatów, która nastąpiła w ostatnim czasie w Polsce przybliżyła Małgorzata Eull, menedżer RWE. Nastąpiło rozdzielenie łańcucha wartości, czyli pojawiły się osobne umowy dystrybucyjne i sprzedażowe. Nie jest już zatem konieczne podpisywanie długoterminowych umów z jednym dostawcą. Kolejnymi zmianami na rynku gazu są negocjowane warunki handlowe i umowne, rynkowa cena paliwa oraz różnorodność źródeł zakupu. To wszystko jest możliwe dzięki trzem filarom wolnego rynku gazu w Polsce, którymi są zmiany w prawie energetycznym, dostęp do sieci oraz giełda gazu.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna