Fot. Materiały prasowe RWE
Smart city
U naszych zachodnich sąsiadów przy współudziale RWE realizowany jest właśnie program "Innowacyjne Miasto w Zagłębiu Ruhry". W jego ramach postał projekt smart city, który ma służyć w rewitalizacji miast oraz terenów poprzemysłowych. Jednym z elementów tego projektu realizowanego w mieście Bottrip jest Dom Przyszłości RWE. Jest to dom z latach sześćdziesiątych, który przekształcono na budynek plusenergetyczny poprzez wykorzystanie najnowocześniejszych rozwiązań energooszczędnych.
Dom Przyszłości RWE
Przeciętny dom jednorodzinny z lat sześćdziesiątych przeszedł gruntowną modernizację. Zastosowano m.in. systemy wspomagające energooszczędność, które dostarcza RWE. Systemy te dają możliwość np. sterowania ogrzewaniem domu, sterowania sprzętem elektrycznym czy też monitowanie wykorzystania energii z modułów fotowoltaicznych. Ponadto użytkownicy takiego domu mogą analizować średnie zużycie energii w domu oraz identyfikować, które urządzenia są najbardziej energochłonne.
Budynek plusenergetyczny
Jak dokładnie wyglądało przygotowanie domu do najwyższych standardów energooszczędności? Przebudowie uległa piwnica, dokonano izolacji dachu oraz zewnętrznych ścian, wstawiono okna z potrójnymi szybami, wymieniono elektryczną instalację oraz zamontowano sterowany system wentylacyjny. Dom poprzez zamontowane panele PV generuje energię, która jest przechowywana w znajdującej się w piwnicy baterii. Na wyposażeniu budynku jest także pompa ciepła, która ogrzewa dom zimą oraz chłodzi latem. W marnowaniu choćby jednej kilowatogodziny zapobiegają czujniki ruchu, termostaty oraz czujniki do okien i drzwi. Przez smartfon można zarządzać oświetlenie, ogrzewanie, roletami oraz przełącznikami. W domu zamontowano także stację ładowania samochodu elektrycznego. Wzorcowy budynek jest w 99% niezależny energetycznie.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna