Prosumencki boom?
Jak podaje "Rzeczpospolita" powołując się na raport "Więcej niż energia" Instytutu Energetyki Odnawialnej w ciągu 15 lat liczba mikroinstalacji w Polsce wzrośnie z 0,3 mln do 3,6 mln, a Polacy na cel przeznaczą aż 152 mld zł. Dziennik ocenia, że dla koncernów energetycznych nowy rynek jest łakomym kąskiem i przedstawia przykładowe oferty dla prosumentów.
PGE
Cytowany przez gazetę Maciej Szczepaniuk, rzecznik PGE mówi, że koncern zdecydował się przedłużyć do końca czerwca br. ofertę "Energia przyszłości". Produkt jest skierowany do odbiorców z grupy taryfowej G (gospodarstwa domowe), a w jego ramach klient otrzymuje wsparcie specjalistów, projekt techniczny, dostawę oraz montaż systemu fotowoltaicznego. Z tej propozycji PGE skorzystało kilkuset Polaków, którzy otrzymali dofinansowanie w ramach programu "Prosument".
Tauron
W ubiegłym roku propozycję dla prosumentów przygotował także Tauron. Magdalena Rusinek, Szef Biura Prasowego koncernu poinformowała, że dostępnego na stronie Taurona kalkulatora korzyści z instalacji ogniw fotowoltaicznych w ciągu pierwszych sześciu miesięcy skorzystało ponad 50 tys. osób. Zainteresowanych ofertą dla prosumenta było 750 osób. Rusinek w rozmowie z "Rzeczpospolitą" zdradziła, że spodziewa się spowolnienia z powodu nowelizacji ustawy OZE, która wprowadziła przesunięcie do 1 lipca wejście w życie taryf gwarantowanych.
RWE
Warszawski dostawca energii nad ofertą dla prosumentów właśnie pracuje. Jak wskazuje Artur Stawiarski, dyrektor RWE Polska będą to proste instalacje fotowoltaiczne na dachach, kompleksowe montaże panele i baterii oraz kontrakt na dostawę i odbiór nadwyżek prądu.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna