Fot. Flickr.com, IAEA Imagebank
Atom szansą dla regionu?
Jądrowa elektrownia może być szansą dla danego rejonu. Powstają nowe miejsca pracy, a dochody płynące z podatków dla gmin mogą się przełożyć na rozszerzenie oferty dla turystów. Takiego rodzaju elektrownie z powodzeniem działają nawet na terenach, które znajdują się na liście UNESCO, niedaleko uzdrowisk czy plaż z certyfikatem blue flag. Funkcjonują przy nich np. centra informacyjne, które ponoć rocznie odwiedza nawet kilkadziesiąt turystów.
We Francji atom na obszarze UNESCO
Francja to niewątpliwie europejska stolica jądrowej energetyki. Na terenie tego kraju znajduje się aż 58 reaktorów. Ich największe skupisko mieści się w Dolinie Loary, która jest wpisana od piętnastu lat na światowej liście UNESCO. Do najważniejszych zabytków tego regionu zaliczamy przede wszystkim zamki. Jeden z nich, który ulokowany jest tylko 15 kilometrów od elektrowni Saint-Laurent-des-Eauz Chateau de Chambord, to jedna z najczęściej odwiedzanych francuskich atrakcji turystycznych.
Elektrownie jądrowe w Hiszpanii nad rzekami, morzem
Tutaj także energetyka atomowa współistnieje z turystyką. 5 z 6 elektrowni jądrowych jest tu położona nad rzekami. Natomiast jedna z nich jest położona nad Morzem Śródziemnym, na Złotym Wybrzeżu. Ten hiszpański region rocznie odwiedza nawet 3,5 mln turystów, a największymi atrakcjami jest klasztor cysterski El Pobtel i zespół archeologiczny Tárraco. Zaledwie 5 kilometrów od elektrowni znajduje się słynna plaża L´Almadrava posiadająca certyfikat blue flag.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna