Aktualności
Start Aktualności Elektrownia atomowa w Polsce do 2025 roku
Artykuł

Elektrownia atomowa w Polsce do 2025 roku

Prace nad projektem pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej idą zgodnie z planem – mówił wczoraj w Senacie Jerzy Pietrewicz wiceminister gospodarki. Dwa bloki jądrowe o mocy 3 GW mają powstać w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

elektrownia atomowa

Fot. Flickr.com

Udział atomu w miksie energetycznym

Jak informuje Polska Agencja Prasowa rząd planuje wybudować oprócz dwóch wspomnianych bloków jądrowych o mocy 3 GW także kolejne. Ich łączna moc ma wynosić 6 GW, a budowa ma się zakończyć do 2030 roku. W ten sposób udział energetyki atomowej w miksie energetycznym ma wynieść blisko 20%. Pietrewicz zapewniał wczoraj senatorów, że Program Polskiej Energetyki Jądrowej przebiega w sposób terminowy.

porównaj ceny

Polacy za elektrownią jądrową

W opinii wiceministra gospodarki za budową tego rodzaju elektrowni przemawia m.in. zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Z badań wynika, że tani prąd z elektrowni atomowej popiera aż 2/3 polskiego społeczeństwa. Jak ocenia Pietrewicz jest to bardzo optymistyczne.

Elektrownia atomowa a środowisko

Przeprowadzono także ocenę wpływu programu na środowisko – nie wykazano żadnych zagrożeń zarówno dla zdrowia ludzi, jak i środowiska. Niezależny dozór jądrowy ma czuwać nad realizacją inwestycji, a będzie odpowiedzialny za ochronę radiologiczną oraz zapewnienie bezpieczeństwa jądrowego.

Energetyka jądrowa w innych krajach

Jeden z senatorów zapytał Pietrewicza o kraje, które wycofują się z programu energetyki atomowej. Wiceminister odpowiadał, że Japończycy, którzy wycofali się z atomu po katastrofie elektrowni Fukushima przymierzają się go "odblokować". Także Francja nie zamierza wycofać się z tego programu.

W tej chwili w Polsce aż 86% produkcji energii elektrycznej jest oparte na węglu.

Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Zobacz też inne aktualności
ME: nie ma decyzji o budowie elektrowni jądrowej
04 Sierpień 2017

ME: nie ma decyzji o budowie elektrowni jądrowej

Krzysztof Tchórzewski, Minister Energii zaprzeczył, że podjęto już ostateczną decyzję w sprawie budowy pierwszej w Polsce elektrowni atomowej.
Prąd z OZE tańszy niż z atomu
03 Grudzień 2015

Prąd z OZE tańszy niż z atomu

We wtorek Neoen, francuski koncern energetyczny zainaugurował największą na Starym Kontynencie farmę słoneczną o mocy produkcyjnej wynoszącej 300 mega...
Polacy „za” atomem!
08 Styczeń 2015

Polacy „za” atomem!

W Polsce coraz głośniej mówi się o budowie pierwszej elektrowni jądrowej. Media donoszą, że Polacy nie są przekonani do tego rodzaju elektrowni. Co in...
Która energia będzie najtańsza?
26 Czerwiec 2015

Która energia będzie najtańsza?

Bloomberg przygotował kolejną edycję raportu „New Energy Outlook”, w którym zapewnia, że energetyka odnawialna diametralnie zmieni system produkowania...
Prąd drożeje, gdy nie ma wiatru
21 Lipiec 2014

Prąd drożeje, gdy nie ma wiatru

Ostatnio upalne dni generują duże zapotrzebowanie na moc, a jeśli do tego dojdzie brak wiatru to często mamy do czynienia z wysokimi hurtowymi spotowy...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7