Fot. Flickr.com
Udział atomu w miksie energetycznym
Jak informuje Polska Agencja Prasowa rząd planuje wybudować oprócz dwóch wspomnianych bloków jądrowych o mocy 3 GW także kolejne. Ich łączna moc ma wynosić 6 GW, a budowa ma się zakończyć do 2030 roku. W ten sposób udział energetyki atomowej w miksie energetycznym ma wynieść blisko 20%. Pietrewicz zapewniał wczoraj senatorów, że Program Polskiej Energetyki Jądrowej przebiega w sposób terminowy.
Polacy za elektrownią jądrową
W opinii wiceministra gospodarki za budową tego rodzaju elektrowni przemawia m.in. zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Z badań wynika, że tani prąd z elektrowni atomowej popiera aż 2/3 polskiego społeczeństwa. Jak ocenia Pietrewicz jest to bardzo optymistyczne.
Elektrownia atomowa a środowisko
Przeprowadzono także ocenę wpływu programu na środowisko – nie wykazano żadnych zagrożeń zarówno dla zdrowia ludzi, jak i środowiska. Niezależny dozór jądrowy ma czuwać nad realizacją inwestycji, a będzie odpowiedzialny za ochronę radiologiczną oraz zapewnienie bezpieczeństwa jądrowego.
Energetyka jądrowa w innych krajach
Jeden z senatorów zapytał Pietrewicza o kraje, które wycofują się z programu energetyki atomowej. Wiceminister odpowiadał, że Japończycy, którzy wycofali się z atomu po katastrofie elektrowni Fukushima przymierzają się go "odblokować". Także Francja nie zamierza wycofać się z tego programu.
W tej chwili w Polsce aż 86% produkcji energii elektrycznej jest oparte na węglu.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna