Fot. Flickr.com
Elektrownia atomowa w Czechach wstrzymana
Pięć lat temu ČEZ, jeden z największych w Czechach wytwórców i dostawców energii elektrycznej, dostał za zadanie wybudowanie w Temalinie dwóch bloków w elektrowni atomowej. Dziś wielu specjalistów uważa, że zrealizowanie tej inwestycji, biorąc pod uwagę ceny energii elektrycznej z 2014 roku, oznaczałoby dla firmy energetycznej bankructwo. Projekt o wartości 8-12 mld euro został jednak wstrzymany wiosną ubiegłego roku. Planowane nowe bloki nie powstały także m.in. w Rumunii, czy w Bułgarii.
Po jakiej cenie prądu atom jest rentowny?
Jak podkreśla Forsal.pl sytuacja na rynku energii w Europie jest mało przejrzysta i trudno przewidywalna. Portal przedstawia wyniki obliczeń na poziomie, jakich cen prądu inwestycja będzie rentowna. Według prof. Andrzeja Strupczewskiego z Narodowego Centrum Badań Jądrowych taką ceną energii na rynku hurtowym jest 80-90 euro/MWh. Profesor zapewnia, że prąd z atomu to najtańsza energia. Natomiast prof. Władysław Mielczarski z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej uważa, że rentowną ceną jest ponad 150 euro/MWh.
Czy w Polsce powstanie elektrownia jądrowa?
Decyzja o budowie w Polsce elektrowni atomowej ma być ostatecznie podjęta w 2017 roku. Mamy, zatem blisko dwa lata, aby uważnie przyjrzeć się jak zmiany na rynku energii wpływają na projekty energetyki jądrowej w innych krajach europejskich. Chodzi tu, jak podkreśla portal, o państwa Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej, które pod względem możliwości finansowych oraz poziomu rozwoju gospodarczego są do naszego kraju podobne. Mają jednak większe doświadczenia, a ich obywatele nie są do atomu uprzedzeni.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna