Fot. Flickr.com
Zapłacimy za bezpieczeństwo energetyczne
W trakcie debaty w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych Marcin Ciepliński, szef departamentu energetyki jądrowej powiedział, że każdy z nas będzie musiał płacić za bezpieczeństwo energetyczne oraz ekologiczny prąd. Przyznał, że już rozpoczęły się rozmowy z rządem o mechanizmach gwarantujących przewidywalność tego projektu pod względem ekonomicznym.
Nowa opłata na rachunku za prąd – kiedy?
Dodatkowa opłata pojawi się najprawdopodobniej wówczas, gdy powstanie pierwsza w Polsce elektrownia atomowa. Do tego jednak daleka droga. Zakłada się, że budowa pierwszego bloku ruszy w 2019 roku. Natomiast oddanie do eksploatacji ma nastąpić w roku 2024. Inwestycja ta ma kosztować ponad 50 miliardów złotych, ale wydatek ten ma się opłacać. Jak zaznaczają specjaliści, biorąc pod uwagę długoterminowy okres, koszty produkowania energii elektrycznej w atomowych elektrowniach są bardzo niskie.
Polacy za atomem
Raport "Energetyka jądrowa w Polsce", który zaprezentował Polski Instytut Spraw Międzynarodowych prezentuje rosnące poparcie Polaków dla budowy elektrowni atomowej. 65% osób biorących udział w badaniu jest "za" taką inwestycją w naszym kraju. Negatywnie do atomu odniosło się natomiast blisko 25% ankietowanych. Sonda została przeprowadzona w kwietniu br. na grupie 1000 dorosłych mieszkańców Polski. Przypomnijmy, na początku roku przyjęto program energetyki jądrowej. Aktualnie trwa wybór lokalizacji, a brane są pod uwagę znajdujące się nad Morzem Bałtyckim miejscowości: Choczewo, Gąski i Żarnowiec.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna