Dynamiczny rozwój
Z danych Global Wind Energy Council wynika, że w ciągu dwudziestu ostatnich lat całkowita suma energii pochodzącej właśnie z wiatru urosła aż pięćdziesięciokrotnie. W roku 1996 energia wiatrowa wytworzyła ok. 6,100 MW energii, a obecnie ok. 318,136 MW.
Obiecująca przyszłość
Specjaliści przewidują, że już w 2030 roku wiatr będzie najczęściej wykorzystywany jako odnawialne źródło energii. Wtedy produkcja takiej energii ma stanowić 30% OZE. To oznacza, że energia z wiatru będzie jednym z najważniejszych graczy na światowej scenie energetycznej. Jest już krok za energią słoneczną. Moc nowych przyłączeń energii wiatrowej wynosiła w roku 2013 35 GW, a energii słonecznej niewiele więcej, bo 36 GW.
Przykład Stanów Zjednoczonych
W USA w ciągu zaledwie czterech lat ilość wiatrowych farm wzrosła aż trzykrotnie. W chwili obecnej energia, która jest w nich wytwarzana to ponad 30% energii pochodzącej z OZE. Zdaniem organizacji The Natural Resources Defense Council za 15-16 lat Stany Zjednoczone będą wytwarzać z wiatru ok. 30% całkowitej produkcji energii. Warto zauważyć, że energia wiatrowa pozytywnie wpływa na utrzymanie energetycznej równowagi oraz zasób portfela podatników. Dzięki większym wykorzystaniu energii wiatrowej koszt prądu dla konsumentów zmniejsza się. Nie mniejszym pozytywnym aspektem jest również brak zanieczyszczeń powietrza. Energia wiatrowa, która jest wytwarzana w Stanach Zjednoczonych sprawia, że roczna emisja dwutlenku węgla jest mniejsza o blisko 100 milionów ton.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelny