Fot. Flickr.com
Fotowoltaika się opłaca
Często można spotkać z opiniami, że nasz kraj charakteryzuje zbyt małe nasłonecznienie, by instalacje fotowoltaiczne były efektywne. Jest to jednak mylny pogląd – mamy porównywalne nasłonecznienie do Czech czy Niemiec, gdzie fotowoltaika cieszy się dużą popularnością. Mitem jest, że panele fotowoltaiczne nie funkcjonują w dzień zachmurzony. Spada jednak wówczas ich moc. Parę lat temu mówiło się, że panele są bardzo drogie i się nie opłacają. W ostatnim czasie ceny spadły jednak aż o połowę, a wydajność paneli wyraźnie się poprawiła.
Kto wie, kto to jest prosument?
Z badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Banku Ochrony Środowiska wynika, że tylko co dziesiąty Polak ma świadomość, że można uzyskać dofinansowanie na instalacje prosumenckie w wysokości nawet 40% kosztów inwestycji. Okazało się również, że aż 98% z nas nie wie, co kryje się za słowem prosument.
Mniejsze rachunki za energię
Czteroosobowa rodzina inwestując w system o mocy 5 kWp może znacznie zmniejszyć swoje rachunki za energię. Koszt takiej inwestycji zwraca się po ośmiu-dziesięciu latach. Oszczędności roczne są szacowane na około 2 tys. zł.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna