Import energii
Majchrzak zapowiedział, że poziom rezerwy mocy wynosi zgodnie z tzw. Planem Koordynacyjnym Rocznym 18% ponad prognozowane zapotrzebowanie. W planie tym uwzględniono, że w roku 2016 zużycie energii i mocy wzrośnie o 2%. W przypadku konieczności tj. pojawienia się np. awarii bloków, energię elektryczną będziemy importować od sąsiadów, m.in. z Szwecji, Litwy oraz Niemiec.
Zamów bezpłatne porównanie Twojego rachunku
Most energetyczny
Jak podkreślił prezes PSE w bilansie na przyszły rok nie jest uwzględniona moc, która pochodzi z importu, w tym z tzw. mostu energetycznego, czyli nowego połączenia międzysystemowego Polska – Litwa. Most, który w najbliższym czasie zostanie oddany do użytku, w czwartek w trakcie testów uzyskał maksymalną moc wynoszącą 500 MW.
IRZ i ORM
Polskie Sieci Elektroenergetyczne uruchomiły także dwie usługi: Interwencyjną Rezerwę Zimną oraz Operacyjną Rezerwę Mocy. Pierwsza z nich polega na utrzymywaniu w gotowości do wytwarzania energii bloku, który jest przeznaczony do likwidacji. Produkcja jest wznawiana na polecenie PSE, a wytwórca otrzymuje za to wynagrodzenie. Z kolei w ramach usługi ORM producent nie wytwarzający prądu na zasadach rynkowych także otrzymuje wynagrodzenie za dyspozycyjność do produkcji energii w określonych godzinach, w których jest największe zapotrzebowanie na moc w systemie. W bieżącym roku na tą usługę przeznaczono około 0,5 mld zł.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna