Fot. Flickr.com
Będzie zakaz wstrzymywania dostaw prądu?
Obecnie trwa przerwa w pracy sejmowej podkomisji, która zajmuje się projektem ustawy wprowadzającej zakaz wstrzymywania w okresie zimowym dostaw m.in. energii elektrycznej tym gospodarstwom domowym, które nie płacą rachunków. Czekamy na stanowisko rządu w tej sprawie.
Wyłączenia na zlecenie sprzedawców energii
Energa Operator poinformowała, że punktu widzenia OSD (operatorów systemu dystrybucyjnego) tego rodzaju wyłączenia wykonuje się w zdecydowanej większości na zlecenie sprzedawców prądu. Operatorzy w myśl zapisów generalnych umów dystrybucyjnych zawartych ze sprzedawcami są zobowiązani do realizowania tego typu wyłączeń pod rygorem sankcji prawnych.
Ile rodzin jest bez prądu zimą?
W trakcie minionej zimy Energa Operator wykonała na swoim obszarze funkcjonowania około 14 tysięcy zleceń wyłączeń oraz niemal identyczną liczbę wznowień. Biorąc pod uwagę całkowitą liczbę klientów – 2,9 mln – odsetek wstrzymanych dostaw prądu jest niewielki. Z kolei Tauron Dystrybucja podał informacje, że w najzimniejszych miesiącach roku (grudzień, styczeń, luty) wnioski o wstrzymanie dostaw energii dotyczyły około 26 tysięcy gospodarstw domowych, co stanowi 0,55% wszystkich odbiorców z taryfy G. W tym samym okresie na obszarze działania Enea Operator bez prądu pozostawało około 0,5% wszystkich klientów, a większość wyłączeń było spowodowane zadłużeniem wobec operatora bądź sprzedawcy. Przedsiębiorstwa energetyczne podkreślają, że nie każda decyzja o wstrzymaniu dostaw energii jest równoznaczna z jej realizacją. Nierzadko są one anulowane z powodu dokonania wpłat przez klientów. Zdarzają się także sytuacje, w których wyłączenie nie jest wykonane ze względów technicznych.
Nie tylko energia elektryczna
Informacje te pokazują, że przerwy w dostawach energii elektrycznej w okresie zimowym nie można określić masowym zjawiskiem, choć oczywiście nie obrazują one sytuacji w skali całej Polski. Ponadto proponowany projekt ustawy odnosi się także do wstrzymywania dostaw gazu oraz ciepła. PGNiG podało informację, że ostatniej zimy odcięło dostawy gazu około 16 tys. odbiorcom. Jest to także niewielki odsetek, bowiem koncern ma około 6,5 mln klientów. Jak wskazują specjaliści regulacje te dotkną przede wszystkim sprzedawców energii. Warto wspomnieć, że projekt ustawy miał dotyczyć tylko tzw. odbiorców wrażliwych. Tymczasem jest tak napisany, że odnosi się do wszystkich konsumentów. Argumentem firm energetycznych jest możliwość pojawienia się nadużyć ze strony klientów.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna