Fot. Flickr.com, AceLain
Jak to działa?
Nowatorska farba pobiera energię słoneczną i za pomocą cząsteczek polimerycznych o nanometrycznej wielkości przetwarza ją w energię elektryczną. Produkt zdaniem naukowców może znaleźć swoje zastosowanie przy malowaniu płytek, które będą połączone elektrycznymi przewodami o niewielkich rozmiarach. Według projektu można je rozmieścić na dachach budynków lub elewacji.
Trwają testy
Koordynator zespołu badawczego z UNESC, Luciano da Silva poinformował, że innowacyjna farba bazuje na technologii, która była opracowywana przez dwa lata. W tej chwili testowane są formy zastosowania nowego produktu. Prace uczonych są wspierane finansowo przez Krajową Agencje Energii Elektrycznej (ANEEL).
Spray i produkcja prądu
ANEEL jest także patronem innego brazylijskiego wynalazku. Tym razem jest to spray, który zamienia energię słoneczną w prąd. Nad tym produktem pracują naukowcy z Centrum Technologii Informatycznej w Campinas, niedaleko Sao Paulo. Uczeni mają nadzieje, że energetyczną farbę będzie można wykorzystać nie tylko na ścianach budynków, ale także przy malowaniu chodników, ogrodzeń czy posesji. W niedługim czasie wynalazek ma umożliwić wytwarzanie lekkich, niewielkich paneli, które będą się charakteryzować większą wydajnością i mniejszymi kosztami produkcji.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna