Aktualności
Start Aktualności Nowa ustawa promująca energie odnawialną w Polsce - rozpoczęła się faza implementacji
Artykuł

Nowa ustawa promująca energie odnawialną w Polsce - rozpoczęła się faza implementacji

Od blisko 20 lat techniki solarne dynamicznie rozwijają się na całym świecie, głównie w krajach, które rozumieją znaczenie i potencjał sektora energii słonecznej. Polska powinna znaleźć się wśród nich.

Fot. Flickr.com

Uchwalona w lutym 2015 r. Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii stwarza różnorodne możliwości rozwoju rynku energii słonecznej w Polsce. Dzięki prosumenckiej części ustawy oraz programom NFOŚiGW powoli tworzy się polski rynek fotowoltaiki. Systemy prosumenckie łączą w sobie wiele zalet, m.in. promowanie inicjatyw obywatelskich oraz tworzenie miejsc pracy, nie tylko w sektorze fotowoltaiki, ale również w branżach optoelektroniki i mikroelektroniki, informatyki i telekomunikacji. Sprzyja to także zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego.

Od 01 stycznia 2016 r. operatorzy turbin wiatrowych, elektrowni wodnych oraz instalacji fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy do 3 kW, otrzymają taryfę gwarantowaną w wysokości maksymalnie 0,75 PLN/ kWh (ok. 0,18 EUR / kWh). Stawki dla systemów energetycznych o mocy od 3 do 10 kW wyniosą maksymalnie 0,65 PLN/kWh (około 0,16/kWh EUR). Taryfy dla bioelektrowni uzależnione będą od rodzaju surowca: biogazownie rolnicze otrzymają taryfę w wysokości 0,7 PLN/kWh (około 0,17 EUR/kWh), te pozyskujące biogaz z surowców pochodzących ze składowisk odpadów 0,55 PLN/kWh (około 0,13 EUR/kWh), a pozyskujące biogaz z surowców pochodzących z oczyszczalni ścieków - 0,45 PLN/kWh (około 0,11 EUR/kWh). Taryfy gwarantowane będą obowiązywać przez 15 lat, przynajmniej do 2035 roku.

Zatwierdzenie taryf gwarantowanych stanowi zmianę w polskiej polityce energetycznej. Całkowita moc systemów objętych wsparciem jest jednak ograniczona do 800 MW. Mimo tego szacuje się, że ze względu na jednostkowy limit wynoszący 10 kW oraz korzystne warunki dla instalacji o mocy mniejszej niż 3 kW, co najmniej 200 000 polskich prosumentów zainstaluje je dzięki nowej ustawie. Pozwoliłoby to tzw. energii obywatelskiej stać się zjawiskiem masowym, co udało się do tej pory w innych krajach. Ponadto mogłoby to doprowadzić do zmiany priorytetów w polskiej polityce energetycznej.

Regulacje dotyczące mikrosystemów wejdą w życie dopiero 1 stycznia 2016 r. Pozostały czas należy wykorzystać na uporządkowanie administracyjnych, technicznych, podatkowych i innych niezbędnych przepisów. Aby uniknąć negatywnego postrzegania fotowoltaiki, konieczne jest zapewnienie prawidłowej instalacji systemów PV z użyciem komponentów wysokiej jakości.

5-ta Międzynarodowa Konferencja Fotowoltaiki w Polsce jest częścią tej fazy przygotowań. Odbędzie się ona 24 września 2015 r. w Warszawskim Centrum EXPO XXI w ramach Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO® Poland (22. – 24.09.2015). Współorganizatorem konferencji jest Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki, które jest także partnerem merytorycznym targów.

Tematami konferencji będą wyżej wspomniane problemy występujące na różnych etapach procesu inwestycyjnego systemów fotowoltaicznych, protokół odbioru końcowego wynikający z normy IEC 62446 czy też wprowadzenie znaku jakości dla firm instalacyjnych. "Zachęcamy uczestników do czynnego udziału w tworzeniu i promowaniu dobrych praktyk związanych z instalacją systemów PV." mówi Prezes Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki, Dr Stanisław M. Pietruszko.

Fotowoltaika będzie najważniejszym tematem zbliżających się targów, od 2012 RENEXPO Poland do miejsce spotkania branży PV w Polsce. Swój udział w targach potwierdziły już takie firmy z branży PV jak:

Selfa GE S. A, CORAB Sp. z o.o., Fronius International GmbH, JA Solar GmbH, Renusol GmbH, Solar-Log™ Solare-Datensysteme, Jinko Solar GmbH, IBC SOLAR s. r. o. , BRUK-BET Sp. z o.o., Coral W. Perkowski J. Perkowski Sp.j., Remor S. A., Frankensolar Eastern Europe s.r.o., FreeVolt™ Sp. z o.o., Jean Mueller Polska Sp. z o.o. "Każdy, kto profesjonalnie zajmuje się fotowoltaiką powinien pojawić się na tych targach." mówi Project Manager RENEXPO® Poland Małgorzata Bartkowski.

Więcej informacji na: www.renexpo-warsaw.com

EnergiaDirect.pl jest jednym z partnerów medialnych RENEXPO®.

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Zobacz też inne aktualności
Coraz większy udział OZE w zużyciu prądu w UE
26 Styczeń 2018

Coraz większy udział OZE w zużyciu prądu w UE

Jak podaje Eurostat w 2016 roku udział odnawialnych źródeł energii w zużyciu prądu w krajach Wspólnoty był na poziomie 17%. Docelowo w 2020 roku ma w...
Tauron Fotowoltaika – będą zmiany w ofercie
12 Lipiec 2016

Tauron Fotowoltaika – będą zmiany w ofercie

Tauron rok temu po przyjęciu ustawy o OZE, podobnie jak inne firmy energetyczne, postanowił wprowadzić do swojej oferty produkt dedykowany dla prosum...
Zielony prąd coraz tańszy
23 Czerwiec 2017

Zielony prąd coraz tańszy

Energia odnawialna od kilku lat tanieje i to w dosyć szybkim tempie. Jak pisze „Gazeta Wyborcza” już 2026 roku może mieć miejsce spadek zapotrzebowani...
Facebook inwestuje w energię z wiatru
10 Lipiec 2015

Facebook inwestuje w energię z wiatru

Społecznościowy gigant zamierza wybudować nowe centrum danych. Kompleks o powierzchni 44 hektarów w miejscowości Fort Worth w Teksasie ma być w całośc...
Prosument, czyli osoba która ma tani prąd
06 Listopad 2014

Prosument, czyli osoba która ma tani prąd

Statystycznie aż 1/3 swojego domowego budżetu przeznaczamy na opłaty związane z życiem i energią. Koszt ten raczej nie będzie maleć, dlatego warto będ...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7