Fot. Flickr.com
Ile za energię z OZE?
Przedsiębiorstwo energetyczne za prąd z Odnawialnych Źródeł Energii płaci prosumentowi 80% średniej ceny energii (z poprzedniego roku, cena na rynku konkurencyjnym). Przykładowo osoba wytwarzająca prąd z fotowoltaiki może za jedną kilowatogodzinę otrzymać około 15 groszy. Tymczasem cena dla konsumenta energii to około 62 grosze za kilowatogodzinę (cena z VAT oraz opłatą przesyłową). Jeśli zatem nie weźmiemy pod uwagę żadnych dopłat, to bardziej opłaca się zużywać wyprodukowaną energię niż ją sprzedawać.
Licznik energii
Jak pisze "Globenergia" dobrą opcją była by sieć elektroenergetyczna pełniąca funkcję magazynu energii. Wówczas obligatoryjnym wyposażeniem instalacji byłby tzw. licznik energii netto – net metering. Jest to okresowe bilansowanie prądu wytworzonego przez prosumentów oraz naliczanie opłat za jego transport na podstawie tego bilansu.
Czy inwestycja OZE jest opłacalna?
Tak, głównie z powodu wysokiej ceny energii elektrycznej 2015. Korzystając z wytworzonej energii z naszej instalacji zamiast płacić za każdą kilowatogodzinę oszczędzamy na rachunkach za prąd. Po jakim czasie nastąpi zwrot inwestycji w instalacje o mocy 3kW? Jak czytamy w Poradniki inwestora PV – Globenergia zwrot kosztów nastąpi po siedmiu latach przy założeniu, że wytworzony prąd będziemy konsumować, a nie nastawiać się na jego sprzedaż.