Nowa strategia energetyki
Wczoraj Komisja Europejska zaprezentowała strategię "czystej energii dla wszystkich Europejczyków", która obejmuje takie dziedziny jak: bezpieczeństwo dostaw, energia odnawialna, struktura rynku, efektywność energetyczna oraz ekoprojektowanie.
Mniejsze zużycie energii
W ciągu najbliższych trzech lat zużycie energii w UE ma spaść o 30%. Na ten moment najwięcej energii w Unii pochłania ogrzewanie i chłodzenie budynków. Nowe prawo ma zachęcać do inwestycji w zmniejszenie energochłonności budynków oraz produkcji energooszczędnych urządzeń domowych. Do 2030 roku 27% konsumowanej energii w Unii ma pochodzić z odnawialnych źródeł energii. UE chce także zachęcać konsumentów do korzystania z prądu w czasie, gdy stawki za kWh są niższe. Ma to być łatwiejsze dzięki inteligentnym licznikom prądu.
UE a węgiel
Komisja Europejska chce promować czystą energię, co praktycznie rzecz biorąc wyeliminuje możliwość wspierania węglowych elektrowni na rynkach mocy. Chodzi tu energię, która jest dotowana przez państwo i stanowi rezerwę w przypadku problemów z dostawą. Polska ma w planach oparcie rynku mocy na węglowych blokach. Wszystkie te bloki będą emitować więcej dwutlenku węgla niż wynosi limit wyznaczony przez Komisję Europejską.
Konsument energii
W centrum nowej strategii ma stać konsument energii. Rachunki nie zmalały, choć w ostatnich latach ceny prądu na świecie spadały. KE zwraca uwagę, że faktury za prąd w niektórych krajach są rozpisane na nawet 10 stron. Komisja chce także znieśc regulacje cen oraz uprościć zmianę dostawcy energii i dać możliwość sprzedaży energii wytworzonej przez przydomowe elektrownie.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna