Zużycie gazu
W ubiegłym roku zużycie gazu wzrosło w wyniku panujących w pierwszym kwartale niskich temperatur. Koniecznie było uzupełnianie magazynowych zapasów gazu. W tym celu znacznie zwiększono import gazu z Rosji oraz Norwegii. Kraje te zwiększyły dostawy tego surowca do Europy o kolejno 16% i 7%.
Sprawdź oferty na tani prąd i gaz
Ceny gazu
Cena gazu spadła o średnio 20%. Jednak cena kWh dla odbiorców końcowych jest różna w poszczególnych krajach, a na niektórych rynkach cena błękitnego paliwa poszła w górę. Mówią o tym zaprezentowane przez ekspertów RIA Rating wyniki rankingu cen gazu w I półroczu 2016 roku.
Najtańszy gaz
Z najtańszego gazu mogą się cieszyć mieszkańcy Kazachstanu. Tam w przeliczeniu na walutę rosyjską metr sześcienny surowca kosztuje 3 ruble, czyli równowartość 0,04 euro. Na drugim miejscu znalazła się Rosja z ceną 5,5 rubla za metr sześcienny (0,08 euro). Tani gaz jest także na Białorusi – 7,2 rubla za metr sześcienny (0,10 euro).
Najdroższy gaz
Najwięcej za błękitne paliwo płacą Szwedzi – aż 89,3 rubla za metr sześcienny (1,26 euro). Drogo jest także w Portugalii – tam za metr sześcienny trzeba zapłacić 74,7 rubla. Nieco taniej jest w Hiszpanii – 70,8 rubla za metr sześcienny.
Polska uplasowała się na 17. pozycji, za metr sześcienny gazu płacimy średnio 37,9 rubla.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna