Aktualności
Start Aktualności Nie dadzą zarobić na własnym prądzie?
Artykuł

Nie dadzą zarobić na własnym prądzie?

Wiele osób projekt ustawy o OZE dobitnie określa, jako gwóźdź do trumny energetyki prosumenckiej. Takie opinie można było usłyszeć na wysłuchaniu publicznym dotyczącym projektu ustawy o rozwoju zielonej energetyki w Polsce, które odbyło się wczoraj.

Fot. Flickr.com, Johan Lange

Prosument nie zarobi

Zaprezentowany projekt rozwoju energetyki odnawialnej jest ostro krytykowany. Specjalistów niepokoi m.in. to w jaki sposób projekt owej ustawy kreuje sytuacje osób, które wytwarzają energię, zużywają ją na własne potrzeby, a jej nadmiar sprzedawają do sieci, czyli jednym słowem prosumentów. W myśl prawa energetycznego sprzedawca z urzędu ma obowiązek zakupić prąd z mikroinstalacji, która jest przyłączona do sieci dystrybucyjnej i znajduje się na terenie jego funkcjonowania. Prosument otrzymuje wówczas 80% średniej ceny energii w ubiegłym roku kalendarzowym. Jest ona ogłaszana przez URE. Podobny zapis znalazł się w projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii. Wielu specjalistów jest zdania, iż przepis ten narusza zasadę równości oraz jest formą wywłaszczenia.

Jak wygląda sytuacja prosumenta w innych krajach?

Eksperci obecni na wysłuchaniu publicznym zaprezentowali sytuacje prosumenta m.in. w Rumunii. Okazuje się, że tam energetyka obywatelska jest wspierana przez państwo. Jak podkreślano Rumunia będąca najbiedniejszym krajem w Unii Europejskiej aktywnie działa na rzecz prosumentów. Państwo postanowiło systemowo wspierać takie osoby zróżnicowanym systemem certyfikatów.

"Nie" dla wsparcia współspalania węgla z biomasą

Część osób zgromadzonych na sali uważała, że należy wykreślić pomoc dla takich inwestycji. Nie wytwarzają, bowiem zielonej energii. Głos zabrała także przedstawicielka Greenpeace Polska, która podkreślała iż węglowe elektrownie to największe źródło zanieczyszczeń powietrza. Emisje z znajdujących się w naszym kraju elektrowni oraz elektrociepłowni spalających węgiel w roku 2010 doprowadziły do przedwczesnej śmierci 5400 osób (raport "Węgiel zabija" przygotowany przez Instytut Energetyki i Racjonalnego Wykorzystania Energii na Uniwersytecie w Stuttgarcie). Wspomniała także o dopłatach do produkcji energii elektrycznej z węgla, które w ciągu ostatnich 25 lat wyniosły aż 170 mld 400 mln zł. Do współspalania węgla z biomasą w latach 2005-2012 dopłaciliśmy blisko 7,5 mld zł.

Co z systemem aukcyjnym?

Wiele wątpliwości budzi także znajdujący się w projekcie ustawy system aukcyjny, który ma zastąpić obecne zielone certyfikaty. System ten oznacza, że niektórzy inwestorzy zielonej energii nie będą mogli skorzystać z dotacji, ponieważ nie uzyskają szans na wygranie aukcji. Eksperci zwracali uwagę także na zapis, który gwarantuje przyłączenie do sieci tylko tych instalacji, jakie wygrały aukcje. Może być on niezgodny z prawem. W unijnych regulacjach znajdziemy, bowiem zapis o obowiązku zapewnienia każdej instalacji dostępu do sieci.

Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Zobacz też inne aktualności
Wyższe ceny za energię produkowaną w domu
21 Listopad 2014

Wyższe ceny za energię produkowaną w domu

Jest dobra wiadomość dla prosumentów – osób będących jednocześnie producentem i konsumentem energii elektrycznej. Sprzedając swoje nadwyżki do sieci b...
Obniży nam rachunki za prąd! Kto?
25 Wrzesień 2014

Obniży nam rachunki za prąd! Kto?

Stawiająca na efektywność energetyczną Unia Europejska pomoże nam zmniejszyć wydatki na energię. W najbliższych latach będzie można się starać o środk...
Energia z wiatru rośnie w siłę
19 Marzec 2014

Energia z wiatru rośnie w siłę

Przyszłość energii wiatrowej rysuje się bardzo obiecująco. Co prawda, w ostatnim czasie najważniejszym źródłem energii odnawialnej są hydroelektrownie...
 Wysoki rachunek za zieloną energię
14 Październik 2016

Wysoki rachunek za zieloną energię

Jak pisze „Rzeczpospolita” transformacja energetyki w Niemczech na OZE w ciągu dekady będzie kosztować każdą niemiecką rodzinę aż 25 tys. euro. ...
Polska energetyka to już nie tylko węgiel?
29 Grudzień 2016

Polska energetyka to już nie tylko węgiel?

Ekolodzy mogą o tym pomarzyć, ale jak podaje antyweb.pl wiatraki ostatnio mocno dały o sobie znać, wszystko przez sprzyjającą dla nich pogodę.
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7