Niższe ceny paliw
Ceny energii po wrześniowych obniżkach są najniższe od marca 2011 roku. W górę, choć nieznacznie poszły ceny ciepła. Wpływ na średnie ceny energii miała przede wszystkim obniżka cen paliw – zarówno benzyny, jak i oleju napędowego we wrześniu aż o 4,7% (w sierpniu o 2,2%). Polski rynek paliw z opóźnieniem zatem zareagował na sierpniowe spadki (o prawie 18%) na światowym rynku.
Obniżka cen gazu
Niższe ceny energetycznych surowców miały wpływ również na rachunki za gaz. Jednak w tym przypadku obniżki są powodem decyzji regulatora, czyli Urzędu Regulacji Energetyki. Z dniem 1 września weszła w życie obniżka cen gazu o 6,5% dla klientów detalicznych. Rachunki jednak spadły tylko o 3%, bowiem pozostałe opłaty m.in. dystrybucyjne pozostały bez zmian.
Ceny prądu i węgla
Ceny prądu dla domu nie uległy zmianie. Do końca 2015 roku będą obowiązywać taryfy, które w styczniu br. zatwierdził prezes Urzędu Regulacji Energetyki. W górę nieznacznie poszły ceny ciepła sieciowego, a także paliw stałych - przede wszystkim węgla. Wynika to z większego przed zimą popytu na węgiel. W porównaniu do roku ubiegłego ceny energii w UE spadły o 8%.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna