Produkcja aut elektrycznych
Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów trafił wniosek o utworzenie spółki ElectroMobilityPoland, w której po 25% będą mieć takie koncerny energetyczne jak: Polska Grupa Energetyczna, Tauron, Energa i Enea. Celem spółki ma być rozwój elektromobilności m.in. budowa prototypu a także masowa produkcja samochodów elektrycznych. ElectroMobilityPoland ma stymulować powstanie oraz rozwój rynku samochodów elektrycznych w Polsce i umożliwić polskim firmom konkurowanie na rynku zarówno unijnym, jak i światowym.
Korzyści dla sektora energetycznego
Z projektu elektromobilności ma skorzystać także branża energetyczna. Skutkami rozwoju tego rynku ma być bowiem stabilizacja popytu na energię i pracy energetycznych sieci. Ponadto ma nastąpić rozwój innowacji, które są związane z sektorem energetycznym, np. z magazynowaniem energii.
Korzyści na nauki
ElectroMobilityPoland ma pełnić także funkcję organizacyjnej platformy dla współpracy branży przemysłowej z jednostkami badawczymi oraz naukowymi, m.in. z Narodowym Centrum Badań Jądrowych oraz Politechniką Warszawską.
Aktualizacja (15.09.2016r.)
Nastąpiła zmiana w treści wniosku do UOKiK. Celem spółki tworzonej przez PGE, Tauron, Energa i Enea ma być rozwój elektromobilności, a nie jak wcześnie podawano budowa prototypu samochodu elektrycznego i jego masowa produkcja.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna