Elektromobilność wydaje się głęboko uzasadniona. Z jednej strony pozwala bowiem częściowo uniezależnić się od importu paliw, z drugiej – ograniczyć emisję zanieczyszczeń, będących efektem spalania paliw silnikowych. Istnieje również takie założenie, że podróż samochodem elektrycznym przy rozwiniętej sieci odpowiednich stacji, na których samochód będzie można "naładować", stanie się po prostu tańsza, na co mają wpływ również niższe koszty eksploatacji pojazdów elektrycznych. Nie bez znaczenia jest także wyższy komfort jazdy – auta napędzane prądem pracują o wiele ciszej w porównaniu do aut zasilanych paliwami tradycyjnymi. Nad wszystkimi atutami górują korzyści ekologiczne – zmniejszenie emisji szkodliwych gazów, a co za tym idzie – ochrona środowiska naturalnego. Aby założenia mogły stać się rzeczywistością, konieczne jest jednak wdrożenie odpowiednich zmian, przede wszystkim na gruncie infrastruktury. Tak istotne zagadnienie nie mogło zostać pominięte na jednym z najważniejszych wydarzeń międzynarodowych w Polsce, poświęconych energii odnawialnej i efektywności energetycznej – Targach RENEXPO® Poland. Podczas najbliższej edycji targów będzie można nie tylko zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami i produktami z obszaru elektromobilności, ale również wziąć udział w międzynarodowych spotkaniach, umożliwiających wymianę praktyk i doświadczeń w dziedzinie pojazdów elektrycznych i zrównoważonej infrastruktury. Organizatorzy zapewniają również inne interesujące wydarzenia związane z tym tematem, m.in. jazdy testowe samochodami elektrycznymi.
Elektromobilność – wizja i strategia rozwoju
Aktualna wizja i strategia rozwoju w dziedzinie elektromobilności zostanie przedstawiona podczas dwóch ważnych spotkań: pierwszego dnia targów, 25 października – "Dni rozwoju inteligentnej i zrównoważonej infrastruktury" (SSIDD Central and East Europe 2017 Warsaw) oraz trzeciego dnia targów, 27 października – spotkania poświęconego samochodom elektrycznym i infrastrukturze "Electric Vehicles and Infrastructure Meeting" (EVIM 2017). – EVIM to cykl międzynarodowych spotkań, z których jedno odbędzie się w tym roku w Warszawie, właśnie podczas Targów RENEXPO® Poland 2017. Celem spotkań jest wskazanie nowych możliwości i kierunków rozwoju na rynku pojazdów elektrycznych, wspieranie firm działających w tej branży i władz w kontekście zrównoważonego ekorozwoju społeczeństwa i gospodarki – mówi Małgorzata Bartkowski, Project Manager Targów RENEXPO® Poland. Z kolei "Dni rozwoju inteligentnej i zrównoważonej infrastruktury" będą okazją do określenia problemów i potrzeb, przedstawienia wizji najlepszych dróg rozwoju, a także do dyskusji i wymiany doświadczeń pomiędzy ekspertami z branży a uczestnikami wykładów. W programie znajdą się m.in. takie zagadnienia, jak: zrównoważone podejście do rozwoju miast; inżynieria i architektura z integracją odnawialnych źródeł energii, e-mobilność w transporcie publicznym i inteligentne rozwiązania; digitalizacja i interaktywność infrastruktury, jakość i bezpieczeństwo życia, a także zarządzanie ruchem. Organizatorami obu wydarzeń są
GreenClinic LifeScience Global OÜ (Estonia) oraz REECO Poland Sp. z o.o.
"EV Trophy 2017 Kijów-Warszawa" – rajd pojazdów elektrycznych
W tym roku na Targach RENEXPO® Poland będzie mieć swoją metę wyjątkowy rajd, w którym wezmą udział wyłącznie pojazdy elektryczne. Wyścig "EV Trophy 2017" rozpocznie się 21 października w Kijowie i zakończy 25 października w Warszawie. Po przyjeździe uczestnicy i goście rajdu czynnie wezmą udział w spotkaniu EVIM 2017 zaplanowanym trzeciego dnia targów. Wcześniej podobne rajdy odbywały się już na trasach: Kopenhaga – Monte Carlo (2017), Lwów – Monte Carlo (2016) i Kijów – Monte Carlo (2015). Tym razem po raz pierwszy w historii rajd zakończy się w Warszawie, na oczach gości Targów RENEXPO® Poland.
Targi RENEXPO® Poland od lat stanowią międzynarodową platformę spotkań ekspertów z branży odnawialnych źródeł energii i jednocześnie pokazują potencjał oraz możliwości rozwoju tego rynku w Polsce. Wyróżniają się rozbudowaną częścią merytoryczną, skłaniającą do dyskusji i poszukiwania innowacyjnych rozwiązań. Trzy dni targowe to jednocześnie trzy dni wypełnione międzynarodowymi konferencjami, forami branżowymi i kongresami, podczas których omawiane są istotne dla rynku OZE tematy. Tegoroczne wydarzenia towarzyszące będą dotyczyć najpopularniejszych tematów, wśród których znajdą się: fotowoltaika, energia czerpana z biogazu, energetyka wodna, samochody elektryczne, magazynowanie energii, efektywność energetyczna. Pojawi się również nowe zagadnienie – inteligentne rozwiązania w energetyce. Ponadto tradycyjnie targi umożliwią rozszerzenie sieci cennych kontaktów biznesowych w ramach "Spotkań kooperacyjnych".