Aktualności
Start Aktualności Polacy nie chcą dodatków energetycznych. Dlaczego?
Artykuł

Polacy nie chcą dodatków energetycznych. Dlaczego?

Zainteresowanie dodatkami energetycznymi, czyli dofinansowaniem do faktury za energię elektryczną, jest niewielkie. Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” Polaków zniechęca niezbyt pokaźna kwota wsparcia, a także procedura jego uzyskania.

Fot.Flickr.com, Tax Credits

Niewielkie zainteresowanie

Przyznawaniem dodatków energetycznych zajmują się gminy. Na rok 2014 na cel zostało przeznaczonych 114 milionów złotych. Jednak już dziś wiadomo, że spora część tej kwoty będzie niewykorzystania. Zainteresowanie otrzymaniem dopłaty do prądu jest bowiem sporo niższe, niż zakładał rząd. Przykładowo, w Łodzi w pierwszym kwartale bieżącego roku dodatek energetyczny pobrało tylko 1,3 tysiąca osób – to około 10% uprawnionych. W innych miastach zdarza się, że ten odsetek jest jeszcze mniejszy.

Dodatek mieszkaniowy i energetyczny

Fundamentalnym warunkiem otrzymania dodatku energetycznego jest posiadanie prawa do dodatku mieszkaniowego. Ponadto osoba, która składa wniosek o dodatek musi być stroną umowy na sprzedaż prądu. Praktycznie rzecz biorąc, niemal każda osoba pobierająca dodatek mieszkaniowy jest uprawniona do otrzymywania dofinansowania do rachunku za energię elektryczną.

Opłata skarbowa

"Dziennik Gazeta Prawna" podaje, że głównym powodem takiego niewielkiego zainteresowania dodatkiem energetycznym, szczególnie w pierwszych miesiącach, był obowiązek wniesienia opłaty skarbowej w kwocie 10 zł. Co istotne, kwota ta wynosiła niemal tyle samo, co najniższy dodatek energetyczny – 11,37 zł. Zamieszanie zwiększyło się jeszcze bardziej, gdy wyszło na jaw, iż dopłata do rachunku za prąd jest opodatkowana. To z kolei wiązało się z koniecznością wykazywania dodatku, jako dochodu w zeznaniu PIT. Ministerstwo Finansów, co prawda naprawiło te błędy i wydało odpowiednie rozporządzenia w tej sprawie, jednak informacja ta nie dotarła do wszystkich uprawnionych. Warto również podkreślić, że te rozwiązania mają tylko charakter tymczasowy – obowiązują do końca 2014r. Nie wiadomo zatem, czy będą wiążące także w przyszłym roku.

Wsparcie zbyt małe

Dodatki energetyczne nie cieszą się dużym zainteresowaniem również z powodu ich wysokości. Potencjalni świadczeniobiorcy zwracają uwagę, że kwota wsparcia wystarczy zaledwie na niewielką cześć rachunku za energię elektryczną. Faktycznie nawet najwyższą kwotą dodatku energetycznego, czyli 18,93 zł/mies. można opłacić tylko 60 kWh podczas, gdy średnie roczne zużycie prądu przez gospodarstwo domowe wynosi 2000 kWh.

Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna

Przeczytaj także:

Komu przysługuje dodatek energetyczny?

Jak uzyskać dodatek energetyczny?

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Zobacz też inne aktualności
Państwo dopłaci Ci do prądu!
29 Kwiecień 2014

Państwo dopłaci Ci do prądu!

Dodatek energetyczny to pomysł rządu na pomoc najuboższym mającym problem z regulowaniem należności za energię. O dodatek może się starać tzw. odbiorc...
Od maja dopłaty do prądu będą…
27 Kwiecień 2015

Od maja dopłaty do prądu będą…

1 maja 2015 roku zmieni się wysokość dodatków energetycznych. Jak informuje „Gazeta Prawna” i tak już niskie kwoty dopłat do energii elektrycznej dla ...
Dodatek energetyczny 2014
13 Październik 2014

Dodatek energetyczny 2014

Jak głosi obwieszczenie ministra gospodarki dodatek energetyczny w 2014 roku będzie przysługiwał w dotychczasowej wysokości.
Dodatek energetyczny 2015
30 Styczeń 2015

Dodatek energetyczny 2015

Już od ponad roku osoby, którym przyznano dodatek mieszkaniowy mogą się starać także o dopłatę do rachunku za prąd. Ile można otrzymać? Wszystko zależ...
Otrzymałeś dodatek energetyczny? Już nie zapłacisz podatku
11 Luty 2014

Otrzymałeś dodatek energetyczny? Już nie zapłacisz podatku

Dziennikarze wychwycili kolejny absurd podatkowy. Za tzw. dodatek energetyczny należy wnieść opłatę skarbową. Ministerstwo Finansów zajęło się spra...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7