System został umocniony
Innogy (dawniej RWE) opracowało roczny raport za 2016, z którego wynika, że polski system elektroenergetyczny został usprawniony. Po wydarzeniach z sierpnia 2015 (wprowadzenie ograniczenia mocy) uruchomiono połączenia pod Bałtykiem, pomiędzy Szwecją a Litwą. Polska zyskała dodatkowe źródła zasilania, gdyż zyskaliśmy energię z krajów skandynawskich. Toteż system jest bezpieczniejszy. Dodatkowe moce zyskaliśmy dzięki uruchomieniu bloku parowo-gazowego we Włocławku, który wspiera system elektroenergetyczny. Inni wytwórcy energii także inwestują w rynek energii. Przejęcie Elektrowni Połaniec od francuskiej spółki ENGIE International Holdings B.V. umocniło pozycję Grupy Enea. Tym działaniem, Enea plasuje się na drugiej pozycji wśród wytwórców energii w Polsce. To kolejna gwarancja w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.
Ustawa o efektywności energetycznej, która weszła w życie w ubiegłym roku, ma także ograniczyć ryzyko blackoutu. Odbiorcy, zwłaszcza korzystający z taryfy B,C są świadom tego, że muszą oszczędniej korzystać z energii, a co 4 lata przeprowadzać audytu energetyczny w swoich przedsiębiorstwach. Przyczyni się to do wykrycia procesów, które zużywają najwięcej energii, a dalej do podjęcie inwestycji mających na celu jej efektywniejsze wykorzystywanie.
Zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie wzrastać
Nie tylko w Polsce, cały Świat poszukuje sposobów stabilizujących system elektroenergetyczny. Rządy krajów nie ograniczają się jedynie do inwestowania w nowe moce wytwórcze i usprawniania istniejących, dążą do wprowadzenia rynku mocy czy aktywnego zarządzania stroną popytową. Wkrótce Świat będzie potrzebował znacznie zwiększonego popytu na energię, szczególnie brak czysto-wytworzonej energii elektrycznej. Szacuje się, że zapotrzebowanie na energię elektryczną rośnie dwa razy szybciej niż ogólne zużycia energii i może wzrosnąć o więcej niż dwie trzecie do 2035. Energia jądrowa dostarcza około 11% światowej energii elektrycznej i 21% energii elektrycznej w krajach OECD. Wszystkie główne międzynarodowe raporty na temat przyszłości energetycznej wskazują na rosnącą rolę energii jądrowej, jako przyjaznej dla środowiska, toteż w Polsce nie milkną szepty o planach wybudowania polskiej elektrowni atomowej. Odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna i wiatr są kosztowne w przeliczeniu na jednostkę produkcji, w naszym kraju są to moce sporadyczne, ale mogą być pomocne przy dostarczaniu czystej energii, dlatego systemy prosumenckie będą się rozwijać.
Grażyna Kulik, Redaktor