Co to jest ubóstwo energetyczne?
Ubóstwo energetyczne to zjawisko, które według jednej z definicji, polega na doświadczaniu trudności w zaspokajaniu potrzeb energetycznych - dotyczy to zarówno energii elektrycznej, jak cieplnej. Głównymi czynnikami powodującymi, iż dane gospodarstwo domowe staje się ubogie pod względem energetycznym są: niskie dochody, wysokie ceny energii i mała efektywność energetyczna zamieszkiwanych budynków. Z informacji podanych przez polskieradio.pl wynika, że ubóstwo energetyczne dotyka w Polsce 9,6% gospodarstwo domowych, które zamieszkuje około 4,5 mln osób.
Gdzie występuje ubóstwo energetyczne?
Ubóstwo energetyczne występuje częściej wśród mieszkańców mniejszych miejscowości niż miast. Około 60% osób dotkniętych ubóstwem energetycznym to mieszkańcy wsi, a 70% zamieszkuje domy jednorodzinne. To jest ze sobą sprężone, bowiem budownictwo jednorodzinne króluje na terenach wiejskich.
Jak wyeliminować ubóstwo energetyczne?
Eksperci podkreślają, że ubóstwo energetyczne nie jest łatwo wyeliminować. Jak zauważa Katarzyna Sałach z Instytutu Badań Strukturalnych ubóstwo energetyczne powinno zostać określone jako ryzyko socjalnie i pojawić się w ustawie o pomocy społecznej. Specjalistka zaznacza, że rozwiązanie problemu wymaga współpracy takich ministerstw jak: Ministerstwo Energii, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna